informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 56 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Zakupu gruntu nie odliczysz, ale VAT tak

   Zarówno wydatki poniesione na zakup gruntu, jak i opłaty związane z jego zakupem nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Nie jest to jednak przeszkodą w odliczeniu VAT naliczonego - podaje "Rzeczpospolita".


   Jeżeli zakup gruntu będzie służył działalności opodatkowanej VAT, to możliwe jest odliczenie VAT z faktury dokumentującej ten zakup. Art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje bowiem jednoznacznie, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie ma przy tym najmniejszego znaczenia art. 23 ust. 1 pkt 1 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w świetle którego wydatków poniesionych na nabycie gruntów nie uważa się za koszty uzyskania przychodów - ani bezpośrednio, ani w formie odpisów amortyzacyjnych.
   Wszelkie wydatki związane z nabyciem gruntu, jak taksa notarialna, opłata sądowa, prowizja pośrednika itp., również nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu. Wydatki te zwiększają jedynie wartość początkową gruntu, toteż kosztem mogą stać się dopiero w momencie jego sprzedaży. VAT naliczony wiążący się z tymi kosztami także podlega odliczeniu (sygn. PP-I-443-18-04-MI).
   Za koszt podatkowy należało będzie natomiast uznać odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup gruntu. Przy czym kosztem będą tylko te odsetki, które naliczone zostały po dniu oddania gruntu do używania, bowiem te które naliczone zostały wcześniej zwiększają jedynie jego wartość początkową. Z uwagi na to, że zakupiony grunt jest środkiem trwałym, jego wartość początkową należy ustalić w oparciu o treść art. 22g ust. 3 updof. Jak wynika z interpretacji organów podatkowych, wpisanie gruntu do ewidencji środków trwałych, sprawi, że odsetki od kredytu będą mogły zostać uznane za koszt podatkowy w całym okresie ich spłaty.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 23-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.