informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Pożyczasz rodzinie - pamiętaj o wyciągu z rachunku

   Zgodnie z nowym projektem ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wprowadzone zostanie zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do pożyczek udzielonych członkom najbliższej rodziny - podaje "Gazeta Prawna".


   W myśl obecnie obowiązujących przepisów, umowa pożyczki opodatkowana jest według dwuprocentowej stawki podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zwolnione z opodatkowania są pożyczki zawierane między najbliższymi członkami rodziny, to jest: małżonkami, zstępnymi, wstępnymi, pasierbem, zięciem, synową, rodzeństwem, ojczymem, macochą i teściami, nieprzekraczające kwoty 9637 zł. Wyższa wartość pożyczki zobowiązuje strony do uiszczenia 2-proc. podatku od nadwyżki. Opodatkowaniu nie podlegają ponadto pożyczki zawarte między innymi podmiotami, jeżeli łączna ich wartość w przeciągu roku nie przekroczyła kwoty 1000 zł.
   Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wprowadza nowe rozwiązania w zakresie pożyczek udzielonych w kwocie przewyższającej wartość 9637 zł. Wejść w życie ma bowiem nowe zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych w stosunku do w/w umów pożyczek. Z projektowych założeń wynika, iż do art. 7 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005 roku nr 41, poz. 399 z późn. zm; dalej ustawa o p.c.c.) dodany zostanie ustęp 5, mający obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.
   Zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych będą pożyczki udzielone w kwocie wyższej niż 9637 zł, w których stronami są małżonkowie wstępni, zstępni, pasierb, macocha i ojczym. Pożyczkobiorca w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, będzie zobligowany do przedłożenia organowi podatkowemu deklaracji PCC-1. W przeciwnym razie będzie musiał liczyć się z koniecznością zapłaty 20-proc. karnego podatku liczonego od kwoty lub wartości pożyczki bądź depozytu. Ponadto osoba otrzymująca pożyczkę będzie zobligowana do udokumentowania tego faktu wyciągiem z rachunku bankowego. 

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 23-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.