informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Gdy płaca inna niż w umowie

   Jeżeli w umowie o pracę figuruje inne wynagrodzenie, niż pracownik w rzeczywistości otrzymuje, to zatrudniony ma możliwości dochodzenia roszczeń finansowych. Podstawą odwołania będzie płaca uzyskiwana nieformalnie - podaje "Gazeta Prawna".


   Umowa o pracę podatnika opiewała na kwotę 850 zł brutto, jednak powód umówił się z pracodawcą, iż będzie otrzymywał wynagrodzenie w godzinowej stawce wynoszącej 4,50 zł. Czas pracy zatrudnionego odnotowywany był w zeszycie, stanowiącym podstawę do rozliczania się pracodawcy z pracownikiem. Z uwagi na to, że czas pracy wykonywanej przez powoda znacznie przekroczył normy, zwrócił się on do pracodawcy prośbą o wypłacenie pieniędzy za wypracowane godziny nadliczbowe. Pracodawca jednak odmówił, sprawa zaś trafiła na wokandę.
   Sąd I instancji oddalił powództwo, uznając, że powód otrzymywał zryczałtowany dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz zapłatę w kwocie ustalonej stawką godzinową. Zdaniem sądu II instancji, umowa o pracę określała jedynie minimum płacowe i służyła rozliczeniom z urzędem podatkowym oraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Sąd stwierdził jednocześnie, że strony umówiły się co do faktycznego wynagrodzenia pracownika. Z obliczeń dokonanych przez sąd II instancji wynikło, że powodowi należy się 21 tys. zł dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Decyzję tę podtrzymał Sąd Najwyższy.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 23-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.