informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 85 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Koniec taniej ropy
Zapomnijcie o niskich cenach benzyny. Zasoby łatwo dostępnej ropy są bowiem na wyczerpaniu. By wypompować ten surowiec z pozostałych złóż trzeba je... podpalić bądź wpuścić tam "ropożerne" bakterie - twierdzi autor raportu w najnowszym "Nature".
Tuż po drugiej wojnie światowej co roku odkrywano złoża o łącznej pojemności ok. 40-50 mld baryłek. Tak było jeszcze w latach 60. Pod koniec XX wieku znajdowano już tylko ok. 10 mld baryłek ropy rocznie. To prawie trzy razy mniej, niż wynosi jej światowe zużycie (około 28 mld baryłek). A zapotrzebowanie na ten surowiec wciąż rośnie. W najbliższych latach miliardy mieszkańców Chin i Indii będą się przesiadać z rowerów i riksz do samochodów. Skąd wziąć benzynę?
Skoro nowych pokładów ropy przybywa coraz wolniej, a potrzeby wciąż rosną, nie ma rady - trzeba będzie sięgnąć do starych złóż. Jest w nich bowiem jeszcze mnóstwo surowca, tyle że ze względu na skomplikowane warunki geologiczne znacznie trudniej dostępnego.
Badacze mają jednak pewne propozycje. Niektóre z nich przedstawia raport opublikowany dziś w "Nature". Część tych pomysłów jest znana od dawna, inne pojawiły się ostatnio, ale żadnym z nich nikt do tej pory poważnie się nie zajmował. Po co zawracać sobie nimi głowę, skoro łatwo dostępnej ropy było w bród?
Nowe metody pozyskania ropy dopiero teraz zaczynają być testowane na dużą skalę. Cel jest jeden: wycisnąć ze złoża wszystko, co się da. Niestety, to będzie kosztowało. Wywiercenie dziury i postawienie szybu już nie wystarczy. Dlatego, jak podkreśla wielu ekspertów, czasy taniej benzyny raczej już nie powrócą, nawet jeśli sytuacja polityczna na świecie się zmieni.
- W samych Stanach mamy około 350 mld baryłek ropy, której dotychczas nie opłacało się wydobywać. To zasoby 15 razy większe od tych, które można pozyskać w tradycyjny sposób - podkreśla Betty Felber z National Energy Technology Laboratory w Pittsburghu.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 16-06-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.