informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Akcyza za używane auta: Unia gani Polskę
   Polska dostała dziś kolejny sygnał, że obecne zasady obliczania podatku akcyzowego na sprowadzane z zagranicy używane samochody nie są zgodne z prawem Unii Europejskiej.
   Podobny system obowiązuje na Węgrzech. Zakwestionowała go Eleanor Sharpston, rzecznik generalny, podczas sprawy toczącej się w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Tak jak w Polsce prowadzi on do tego, że sprowadzane samochody z zagranicy są obciążane podatkiem przed pierwszą rejestracją, a nie uwzględnia on utraty wartości samochodu wraz z wiekiem.
   Na Węgrzech podatek rejestracyjny zależy od stopnia „ekologiczności” pojazdu, w Polsce akcyza od jego wieku, sięgając 65 proc., jeśli auto ma osiem lat. Efekt w obu krajach jest taki sam. Auta sprowadzane są wyżej opodatkowane, czyli droższe od aut już zarejestrowanych w danym kraju. Pani Sharpston uznała to za sprzeczne z prawem UE.
   Art. 90 traktatu UE stanowi: "żadne państwo członkowskie nie nakłada bezpośrednio lub pośrednio na produkty innych państw członkowskich podatków wewnętrznych jakiegokolwiek rodzaju wyższych od tych, które nakłada (...) na podobne produkty krajowe".
   Trybunał orzekł, że każde państwo członkowskie może wprowadzać podatek rejestracyjny, ale obliczając go powinny wziąć pod uwagę utratę wartości pojazdu, żeby podatek nakładany na samochody z innych krajów Unii nie był wyższy od płaconego od pojazdów już znajdujących się na terenie danego kraju.
   Opinia rzecznika jest o tyle ważna, że trybunał wydając wyrok często idzie wskazaną przez niego drogą. W najbliższych miesiącach zapadnie wyrok trybunału również w sprawie polskiej akcyzy pobieranej przed pierwszą rejestracją auta sprowadzonego z zagranicy. Opinię wyda ten sam rzecznik, co w przypadku Węgier.
   Sprawa trafiła do trybunału dzięki Maciejowi Brzezińskiemu, który kupił w 2004 roku używanego golfa rocznik ’89 i zakwestionował naliczoną mu wówczas akcyzę – 855 złotych. Brzeziński odwoływał się do Izby Celnej w Warszawie, ale nie przyniosło to rezultat, dlatego zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
   Sąd zawiesił postępowanie. Zwrócił się do unijnego trybunału o wyjaśnienie, czy zgodne z prawem UE jest obciążanie akcyzą samochodów sprowadzanych, jeśli nie trzeba płacić tego podatku przy sprzedaży aut używanych zarejestrowanych w Polsce. Za kilka miesięcy zapadnie wyrok.
   Również Komisja Europejska zabrała głos w tej sprawie pod koniec czerwca. Żądała od Polski zmiany zasad opodatkowania rejestracji samochodów i skończenia z dyskryminowaniem właścicieli pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Tydzień wcześniej KE protestowała przeciwko obowiązującym w Polsce kontrolom technicznym, którym przed rejestracją podlegają używane sprowadzane samochody.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 14-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.