informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 82 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Bankructwo bez odszkodowania

   Przedsiębiorca, który stał się bankrutem, nie może domagać się odszkodowania za wszystkie straty wyrządzone błędnymi decyzjami władzy publicznej. Odszkodowanie przysługuje jedynie wtedy, gdy bezprawność decyzji została jednoznacznie stwierdzona - podaje "Rzeczpospolita".


   Sąd Najwyższy w sprawie o odszkodowanie, którą jeden z przedsiębiorców wniósł przeciwko Skarbowi Państwa, uzasadnił, że wysokie osiowe za postój wagonów z węglem zakwestionowanym przez urząd celny było przyczyną znacznego pogorszenia się sytuacji importera i przyczyniło się do jego bankructwa.
   Przedsiębiorca domagał się od Skarbu Państwa odszkodowania przekraczającego sumę 6 mln zł, gdyż jego zdaniem na ogromną szkodę a w rezultacie na bankructwo naraziły go błędne decyzje dyrektora urzędu celnego wydane w związku ze sprowadzeniem przez niego węgla bitumicznego koksowego z Rosji. Dyrektor uznał bowiem, że zgłoszony do oclenia węgiel jest innego gatunku, a na jego sprowadzenie wymagane jest specjalne zezwolenie, którego przedsiębiorca nie posiadał. Efektem kolejnych posunięć dyrektora Izby Celnej była sprzedaż węgla na licytacji.
   Przedsiębiorca odwołał się od decyzji. Zgodnie zaś ze stanowiskiem zajętym w tej sprawie przez NSA, art. 59 ówczesnego prawa celnego, który stanowił podstawę prawną do wydania takiej decyzji, jest niezgodny z konstytucją, według której o przepadku mienia może orzekać tylko sąd. W związku z tym przedsiębiorca wystąpił do dyrektora Izby Celnej o odszkodowanie, na które miała składać się rynkowa wartość węgla, tzw. osiowe za postój transportu węgla oraz ponad 4 mln zł strat, jakie poniósł wskutek decyzji celnych, prowadzących go aż do bankructwa.
   Sądy I i II instancji uznały jednak, że przedsiębiorcy należy się jedynie kwota, jaką urząd celny uzyskał ze sprzedaży węgla. Podatnik złożył więc skargę kasacyjną, w której zarzucił sądom naruszenie przede wszystkim art. 77 konstytucji gwarantującego odszkodowanie za szkody wyrządzone przy wykonywaniu władzy publicznej. SN oddalił jednak skargę kasacyjną, podkreślając, że nie każda decyzja rodzi odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 13-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.