informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 46 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Ograniczenia w kredycie konsumenckim

   Obowiązujący od lutego bieżącego roku art. 7a ustawy o kredycie konsumenckim wyraźnie ogranicza koszty, jakimi można obciążać konsumentów, którzy zawarli umowy o kredyt konsumencki do 5 proc. wysokości udzielonego kredytu - podaje "Rzeczpospolita".


   Ustawa o kredycie konsumenckim, mówi w art. 4 ust. 2 pkt 5 o opłatach, prowizjach i innych kosztach związanych z udzieleniem kredytu; w art. 4 ust. 2 pkt 9 o łącznej kwocie wszystkich kosztów, opłat i prowizji, do których zapłaty zobowiązany jest konsument; zaś w art. 7 ust. 1 o kosztach wraz z odsetkami oraz innymi opłatami i prowizjami, które konsument jest zobowiązany zapłacić za kredyt. Zakres zastosowania art. 7a wyznacza określenie "wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki", na temat, którego pojawiły się minimum 4 odrębne interpretacje.
   Zgodnie z pierwszą interpretacją, wskazane w art. 7a koszty obejmują wyłącznie te, które są związane z samym zawarciem umowy, a nie z jej późniejszym wykonywaniem. Przy czym nie ma znaczenia na czyją rzecz są one pobierane. Interpretacja ta uzasadnia, dlaczego limitem nie są objęte odsetki od kredytu, które są jednym z podstawowych kosztów z nim związanych lecz nie są pobierane w związku z zawarciem umowy tylko z jej wykonaniem.
   W myśl drugiej interpretacji, art. 7a określa wszystkie koszty wraz z odsetkami oraz innymi opłatami i prowizjami, które konsument jest zobowiązany zapłacić za kredyt. A zatem są to wszystkie te koszty, stanowiące "całkowity koszt kredytu", o którym jest mowa w art. 7 ust. 1. Taka interpretacja tego pojęcia, wskazuje, iż w skład całkowitego kosztu kredytu wchodzą wyłącznie te koszty, które są obligatoryjne dla kredytobiorcy na każdym etapie stosunku kredytowego, a bez których kredytu by nie otrzymał.
   Według trzeciej interpretacji, art. 7a wymienia wszystkie koszty wynikające z zawartej umowy, powstające przy jej prawidłowym wykonaniu. Zgodnie z nią limitem z art. 7a objęte byłyby wszystkie koszty, jakie konsument musiałby ponieść na podstawie zawartej umowy. Nie ma w tym przypadku znaczenia na czyją rzecz są one pobierane. 
   Zgodnie z czwartą interpretacją, art. 7a wymienia wszystkie koszty wynikające z zawartej umowy, bez względu na to, czy kredytodawca pobiera je dla siebie czy dla innego podmiotu. Obejmuje przy tym te koszty, które powstają przy prawidłowym wykonywaniu umowy, jak i te, powstające na skutek naruszenia umowy przez konsumenta. Jedynie pierwsza i druga interpretacja pozwalają na w miarę precyzyjne ustalenie
zakresu limitowanych kosztów.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 09-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.