informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 31 gości, oraz: ibb
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Niejasny remont i podatek od sprzedaży nieruchomości

   Przychody ze sprzedaży nieruchomości są oprocentowane 10-proc. podatkiem. Odprowadzać podatku nie muszą ci podatnicy, którzy przeznaczają pieniądze na remont. Przepisy nie precyzują jednak, jakie wydatki można uznać za remont i w jaki sposób je dokumentować - podaje "Gazeta Prawna".

   Sprzedaż mieszkania przed upływem pięciu lat od jego nabycia, nie wiąże się z koniecznością odprowadzenia do fiskusa 10-proc. podatku. W takim przypadku wystarczy złożyć oświadczenie, w którym podatnik zobowiąże się, że uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczy na remont i modernizację własnego budynku lub lokalu mieszkalnego.
   Przepisy ustaw podatkowych nie definiują jednak, co należy rozumieć pod pojęciem remontu i modernizacji. Zdniem gazety, taka sytuacja stwarza nieograniczone możliwości interpretacyjne. Zazwyczaj dokonując interpretacji określeń użytych w przepisie 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT, pomocniczo posługiwano się przepisami rozporządzenia ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy. W rozporządzeniu tym nie występuje jednak legalna definicja omawianych pojęć. Brak definicji "remontu" i "modernizacji" w prawie podatkowym, oznacza, że o tym, co należy zaliczyć do wydatków remontowo-modernizacyjnych, zadecyduje urzędnik.
   Wspomniane rozporządzenie ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa mimo tego, że już nie obowiązuje, to jednak przepisy w nim zawarte można uznać za wytyczne przy interpretacji zakresu znaczenia wydatku remontowo-modernizacyjnego objętego zwolnieniem. Przy interpretacji pojęć "remont" i "modernizacja" mogą okazać się pomocne definicje zawarte w prawie budowlanym. Zgodnie z nim - czytamy w "GP" -  remontem będzie wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Ponadto organy podatkowe oraz sądy administracyjne niejednokrotnie posługują się znaczeniem pojęć remont i modernizacja, przyjętym w języku potocznym. Zgodnie z nim remontem jest naprawa czegoś, doprowadzenie do poprzedniego stanu używalności, zaś modernizacja to unowocześnienie podnoszące wartość techniczną oraz użytkową przedmiotu.
   Ważnym elementem jest dokumentowanie wydatków remontowych. Jednak również w tym przypadku nie przewidziano szczególnej formy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje bowiem obowiązku gromadzenia dowodów na poniesione wydatki, a jedynie wskazuje konieczność ich wykazania. Zakupy związane z modernizacją czy remontem, mogą zatem być dokumentowane za pomocą faktur, rachunków, bądź też pokwitowań osób, które odebrały należności za wykonane prace lub dostarczone towary.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 06-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.