informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Allegro wraca do Brytyjczyków
   Po trzech latach batalii sądowych największy polski serwis aukcji internetowych Allegro wraca do brytyjskich właścicieli. Spór właścicielski zakończył się ugodą, która pozwoli obu stronom czerpać profity z niezwykle dochodowego serwisu.

   Polsko-brytyjska bitwa toczyła się o 92 proc. akcji QXL Poland, właściciela portalu Allegro.pl. Rozejm pozwoli obu stronom konfliktu wyjść z niego z honorem. W myśl porozumienia pełnię praw właścicielskich do QXL Poland obejmie brytyjska QXL Ricardo, jednak dotychczasowe polskie kierownictwo spółki nadal będzie nią zarządzało. Tak więc, jak deklarują obie strony, w funkcjonowaniu portalu Allegro nic się nie zmieni.
   A o co chodziło w całej sprawie? Do 2002 roku QXL Poland w 100 proc. należała do QXL Ricardo, która obsługuje internetowe platformy handlowe w całej Europie. Na początku 2003 r. nastąpiło jednak przejęcie udziałów w spółce przez poznańskie kierownictwo QXL Poland (należeli do niego m.in. Arjen Bakker i Tomasz Dudziak, którzy w latach 90. wpadli na pomysł założenia serwisu). Z dnia na dzień pozbawiło to Brytyjczyków wpływu na działanie spółki.
   Od tego czasu trwała walka pomiędzy obiema stronami, w której żołnierzami były bataliony prawników i speców od PR. Strona brytyjska utrzymywała, że została oszukana, a przejęcie kontroli nad spółką odbyło się z naruszeniem prawa. Skierowała sprawę do prokuratury, która wszczęła śledztwo przeciwko nowym właścicielom, zarzucając im "niekorzystne rozporządzenie majątkiem firmy brytyjskiej". Dlaczego więc QXL Ricardo zdecydowało się w końcu na porozumienie ze stroną polską? - Skłoniły nas do tego przeciągające się procesy i brak perspektyw na ich szybkie rozstrzygnięcie - mówi Mark Zaleski, prezes zarządu firmy.
   Jednak nieoficjalnie wiadomo, że główne przyczyny ugody były ekonomiczne. Okazało się bowiem, że polscy właściciele przechwycili firmę w bardzo dogodnym momencie - trzy lata temu właśnie zaczynał się boom na rynku handlu internetowego. W krótkim czasie Allegro stało się numerem jeden w swojej branży na rynku polskim i największym serwisem aukcji internetowych w Europie Środkowej. Konkurenci są daleko w tyle. I chodzi tu nie tylko o rodzime przedsięwzięcia jak Swistak.pl, ale nawet o światowego potentata eBay, który wszedł do Polski ponad rok temu i wciąż ma daleko mniejszy udział w rynku niż Allegro.
   Brytyjska grupa QXL Ricardo po utracie kontroli nad poznańską firmą próbowała walczyć o rynek, przejmując konkurencyjny serwis Aukcje24.pl. Nie zdołała jednak powtórzyć sukcesu Allegro. Dlatego postanowiła dążyć do porozumienia w zamian za rezygnację z roszczeń prawnych.
   Allegro.pl jest po Google, Onecie, Wirtualnej Polsce i Interii piątą witryną pod względem popularności w całym polskim internecie. W serwisie zarejestrowało się blisko 3 mln użytkowników. W ubiegłym roku wartość towarów, jakie kupili oni na aukcjach Allegro.pl, sięgnęła 1,5 mld zł. Internauta, który wejdzie na Allegro.pl, może przebierać wśród ponad 1,4 mln aukcji.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 01-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.