informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 78 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Czy nowy podatek powstrzyma spekulację na rynku mieszkaniowym?
   Na rynku nieruchomości wielkie poruszenie – wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku trzeba będzie płacić wysoki, aż 19-proc. podatek od sprzedaży mieszkań i domów. Wiele osób, które zamierzają sprzedać nieruchomość, szuka więc pilnie kupców. W tym roku podatek wynosi tylko 10 proc., a w dodatku ci, którzy zadeklarują, że przeznaczą pieniądze ze sprzedaży na kolejną inwestycję mieszkaniową, nie muszą płacić tego podatku.
   Fiskus twierdzi, że nowy podatek pomoże ograniczyć spekulację na rynku mieszkaniowym. Dziś ceny mieszkań błyskawicznie pną się w górę, wiele osób na tym zarabia kupując i następnie odsprzedając mieszkania w atrakcyjnych miejscowościach i dzielnicach. – Nowy podatek zapłacą zarówno zbywcy, którzy na nieruchomościach zarabiają i żyją ze spekulacyjnych transakcji, jak i osoby, które sprzedają mieszkanie z myślą o budowie domu lub po prostu chcą je zamienić na większe. Do tej pory ta druga grupa sprzedających była chroniona – przekonuje Dorota Kossowska, doradca ds. nieruchomości Open Finance.
   Zgodnie z projektem, nowym podatkiem nie zostałyby objęte: zakup spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, zamiana mieszkania, zakup budynku mieszkalnego lub jego części i sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku lub w ramach darowizny.
   – Nie można wykluczyć powstania szarej strefy w obrocie nieruchomościami – dodaje Kossowska. – Zbywcom może zależeć na zaniżaniu cen w dokumentach – tak, aby płacić mniejszy podatek. Rzeczywiste koszty transakcji mogłyby być więc zatajane, a część pieniędzy przepływałaby „pod stołem”. Dzisiaj takie transakcje oczywiście mogą mieć miejsce, ale nie jest to zjawisko masowe. Zmiany podatkowe mogłyby również niepotrzebnie zwiększyć i tak już wysokie ceny nieruchomości. Sprzedający mogą chcieć przerzucać koszt podatku na kupujących i przez to podnosić ceny – dodaje.
   Zapisy o nowym podatku mają dotyczyć mieszkań kupionych po 31 grudnia 2006 r.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 27-06-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.