informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Laptop Samsunga - koniec twardych dysków?
   W przyszłym tygodniu w sklepach pojawią się pierwsze komputery przenośne działające wyłącznie na pamięci flash. - Będą cichsze, lżejsze, trwalsze i szybsze niż te z dyskami twardymi - przekonuje Samsung

   Możesz go upuścić na ziemię z kilku metrów i nic. Nie stracisz żadnych danych - uśmiecha się Yoon-hee Jung, która pracuje dla Samsunga. - No, najwyżej zniszczysz obudowę albo pęknie ekran... Ale, niestety, nie dostałam zgody na takie demonstracje - dodaje błyskawicznie, jakby przeczuwała, o co zaraz zapytam.
   Odwiedzającym koreańskie targi elektroniczno-telekomunikacyjne SEK 2006 Samsung pokazał jeden z najnowszych pomysłów - laptop Q-30, pierwszy komputer przenośny, w którym dane zapisywane są wyłącznie na krzemowej kości pamięci flash NAND (dotąd stosowanej głównie w aparatach cyfrowych lub niektórych przenośnych odtwarzaczach muzycznych). W sklepach w Korei Płd. Q-30 ma się pojawić już w przyszłym tygodniu. - Za dwa lata co trzeci laptop będzie wyposażony w takie dyski - ocenia koreański gigant.
   Czym laptop Samsunga różni się od innych? Nieco upraszczając: aby odczytać dane zgromadzone na klasycznym twardym dysku komputera, potrzebny jest magnetyczny talerz i umiejscowiona nad nim głowica. Gdy pracujemy na komputerze, oba te elementy się poruszają. Tymczasem pamięć flash nie ma żadnych ruchomych, mechanicznych elementów. Jest więc znaczniej bardziej odporna na wstrząsy. I lekka: Q-30 razem z baterią waży ok. 1 kilograma (przeciętnie laptopy 2-3 kg). Jak podaje Samsung, pamięć flash potrzebuje tylko 5 proc. energii elektrycznej, którą w tym samym czasie zużyłby klasyczny dysk twardy.
   Ale to nie wszystko - kontynuuje Jung. - W porównaniu do komputerów z twardym dyskiem, które hałasują czasem na poziomie 30 decybeli, pamięć flash nie szumi.
   Nośniki flash wyeliminowały już z rynku dyskietki. Czy teraz pokonają twarde dyski? Analitycy nie są do końca przekonani. Rynek pamięci flash rośnie bardzo szybko - w 2005 r. sprzedano nośniki o łącznej pojemności niemal 1,8 mld gigabajtów (szacunki Consumer Electronic Association). To o 240 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale ta technologia ma też swoje wady - jest znacznie droższa. Jak szacuje iSuppli, 1 gigabajt pamięci flash kosztuje 25-30 dol. Przy dyskach twardych jest to mniej niż dwa dolary. W efekcie nowy komputer Samsunga nie jest tani - trzeba będzie zapłacić z niego ok. 3,7 tys. dol.
   W dodatku Q-30 może zmieścić tylko 32 GB danych, co jest dość mizernym wynikiem, nawet jak na laptopa. - Dziś już niemal wszystko można przechowywać w postaci cyfrowej na komputerze: filmy, muzykę, zdjęcia, książki. Użytkownicy chcą mieć ich więcej i więcej - mówi Nam Hyung Kim, analityk iSuppli.
   Dla porównania: standardem wśród dysków twardych jest 160 GB, a ich pojemność szybko rośnie. - W ciągu kilku lat na twardym dysku będziemy w stanie pomieścić terabajt danych (ok. 1 tysiąca gigabajtów) - mówi Bill Watkins, szef Seagate, producenta twardych dysków. Jak mówi Kim z iSuppli, pamięć flash - przynajmniej w ciągu najbliższych kilku lat - nie tyle wykończy twarde dyski, ile będzie dla nich alternatywą, i to wyłącznie na rynku komputerów przenośnych.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 25-06-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.