informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

W razie wątpliwości urząd sprawdzi wydatki

   Dokumentowanie wydatków bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością gospodarczą powinno odbywać się zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości. Jeżeli natomiast zasady rachunkowości zostaną naruszone, podatnik zostanie zobligowany za pośrednictwem innych dostępnych środków udowodnić organom podatkowym fakt poniesienia określonego wydatku.

   Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dany wydatek zostanie zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, gdy będzie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą a poniesienie jego będzie zmierzać do osiągnięcia przychodów (Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1471/DPD1/423/71/05/MK). Zaś w myśl art. 9 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami (ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r.), w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.
   Według art. 20 ust. 2 ustawy o rachunkowości, podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe, które stwierdzają dokonanie operacji gospodarczej. Zgodnie z niektórymi orzeczeniami Naczelnego Sądu Administracyjnego, uchybienie przepisom o rachunkowości nie odbiera podatnikowi możliwości wykazania, że sporne wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów, zaś uchybienia formalne nie zwalniają organu podatkowego od wyjaśnienia, czy wydatek miał miejsce (wyrok z 12 czerwca 2003 r., sygn. I SA/Łd 332/02).
   W orzecznictwie sądowy pojawiają się również inne zapatrywania w tej kwestii. Nieudokumentowanie wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi zasad prowadzenia rachunkowości, stanowi wyraźne naruszenie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co pozbawia możliwości uznania tego typu wydatków za koszty uzyskania przychodów (wyrok NSA z dnia 14 września 2000 r., sygn. SA/Sz 1435/99).
   Wobec powyższego, istnieje konieczność dokładnego dokumentowania operacji gospodarczych zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o rachunkowości. Takie rozwiązania chronią bowiem podatników przed konfliktem z organami podatkowymi.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 22-06-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.