informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 68 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Szkoccy łowcy głów przybyli nad Wisłę
   Potrzebujemy utalentowanych, wykształconych, pracowitych osób z Polski - ogłosił w ubiegłym tygodniu przedstawiciel szkockiego rządu. Wygląda na to, że po Anglii i Irlandii pracownikami z Polski zachwyciła się Szkocja. Obecnie jest tam 20 tys. Polaków, ale niebawem, jak spodziewają się Szkoci, będzie nas pięć razy tyle.

   Ok. 20 tys. Polaków podjęło legalną pracę w Szkocji w ciągu ostatnich dwóch lat. Ich liczba stale rośnie. Jak podaje portal informacyjny news.scotsman.com, już niedługo może wynieść nawet 100 tys. Polacy stworzyli społeczności w Glasgow, Inverness, Aberdeen, Edynburgu, na północno-wschodnim wybrzeżu i przy granicy. Zajmują posady, którymi Szkoci ze względu na rekordowo niskie bezrobocie nie są zainteresowani, np. w hotelach, restauracjach, ale też w przemyśle spożywczym, transporcie - (głównie kierowcy) oraz w branży medycznej (zwłaszcza dentyści).
   Aby pomóc polskim pracownikom, autonomiczny rząd szkocki wspólnie z Polskim Konsulem Generalnym w Szkocji opracował informator "Witamy w Szkocji". Przewodnik jest po polsku, a powstał m.in. z myślą o tych, którzy już w Szkocji są, ale nie wiedzą, co kogo się zwrócić o pomoc, gdy np. pracodawca wykorzystuje ich brak wiedzy i płaci za mało (według szkockiego Biura Porad Obywatelskich nie są to rzadkie przypadki). Przewodnik zawiera dane kontaktowe polskich klubów i zrzeszeń oraz opisy poszczególnych regionów Szkocji.
   W celu rozpropagowania przewodnika w Polsce w ubiegłym tygodniu do Warszawy przyjechał osobiście szkocki minister ds. finansów i reformy administracji publicznej Tom McCabe. Ale przy okazji promocji przewodnika minister przede wszystkim zapraszał młodych ludzi do Szkocji. - Osoby przybywające z Polski wnoszą pozytywny wkład w naszą gospodarkę i wzbogacają różnorodność kulturową Szkocji - powiedział.
   Do Szkocji przyjeżdżają głównie młodzi i wykształceni Polacy - 80 proc. z tych, którzy przybyli po 1 maja 2004 r., ma mniej niż 35 lat, a 40 proc. ma wyższe wykształcenie. - Potrzebujemy zdolnych, wykształconych, pracowitych osób - twierdzi rzecznik szkockiego rządu. - Nasze społeczeństwo się starzeje, gęstość zaludnienia jeszcze do niedawna dramatycznie malała. Dzięki imigrantom te procesy udaje się zahamować.
   Minister McCabe uważa także, że przybysze z Polski bardzo pomogli zahamować dramatyczny proces wyludniania wielu regionów w Szkocji, takich jak np. Highlands. Zaledwie dwa lata temu szacowano, że liczba ludności będzie się tu zmniejszać o 800 osób rocznie. Jednak według ostatnich danych ten region odnotował największy przyrost populacji spośród wszystkich okręgów. I to właśnie dzięki 5 tys. Polakom, którzy w Highlands stanowią 69 proc. imigrantów.
   Sama Szkocja prezentuje się jako kraj bardzo przyjazny imigrantom. Oprócz przewodnika "Witajcie w Szkocji" władze podejmują wiele innych inicjatyw, aby zasymilować Polaków. - Rząd szkocki przeznaczył wysokie nakłady finansowe na nowych nauczycieli i zajęcia dodatkowe z języka dla dzieci imigrantów - mówił minister McCabe. Jak niedawno pisał "The Independent", w Inverness, stolicy Highlands, lokalne gazety zamieszczają ogłoszenia o pracy po polsku, a miejscowe radio reklamuje lekcje angielskiego w różnych językach. Tamtejszy pośredniak wynajął polskich tłumaczy, aby ułatwić start kandydatom do pracy z Polski. Także zakłady rybne w Highlands oferują swojemu zagranicznemu personelowi lekcje angielskiego. Zapał do obłaskawiania Polaków w Inverness jest tak wielki, że w ubiegłym miesiącu zorganizowano imprezę, na której można było posłuchać polskiej muzyki i spróbować polskich potraw.
   Jak zapewniał minister McCabe, praca w Szkocji dla Polaków na pewno się znajdzie, i to niekoniecznie musi być praca poniżej ich kwalifikacji. - Potrzebujemy specjalistów w bardzo wielu branżach - od medycznej po techniczne. Przyjezdnym oferujemy też możliwość dokształcania i dostosowywania swoich umiejętności do potrzeb naszego rynku pracy. W Szkocji będziecie mile widziani. Skorzystajcie z bogatej oferty naszego wspaniałego kraju zarówno jeśli chodzi o możliwości pracy, jak i o wykształcenie - zachęcał Polaków.
   Inicjatywa Szkotów na pewno nie jest pochodną fali zachwytu nad Polakami. Przyczyny są bardzo prozaiczne - oni po prostu potrzebują rąk do pracy, zwłaszcza w mało atrakcyjnym, podrzędnym sektorze jakim są usługi i hotelarstwo. A my się łatwo asymilujemy i jesteśmy mało kłopotliwymi pracownikami. Poza tym jesteśmy dla nich idealnymi imigrantami: biali, katolicy, pracowici, daleko od domu, zdeterminowani. To dla Szkotów czysty biznes. Jest to też próba powtórzenia sukcesu angielskiego, bo sposób funkcjonowania obu rynków pracy jest podobny.
  
Przewodnik można znaleźć na stronie internetowej. Od przyszłego tygodnia będzie dostępny w urzędach pracy w całej Polsce, w oddziałach British Council i w Ambasadzie Wielkiej Brytanii.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 21-06-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.