informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 75 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Co należy się zwalnianemu pracownikowi?

   Pracownikowi zwolnionemu z pracy z przyczyn organizacyjnych należy się odprawa przysługująca w chwili ustania zatrudnienia - uznał Sąd Najwyższy - podaje "Rzeczpospolita".


   Odchodzącemu z pracy przepisy przejściowe nie mogą pogorszyć warunków zwolnienia. Takie orzeczenie wydał Sąd Najwyższy rozpatrując spór o odprawę przysługującą tracącym pracę z tych powodów. Do podjęcia stosownej decyzji przysłużyła się interpretacja trudnych przepisów przejściowych obowiązującej od 1 stycznia 2004 r. ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.).
   Radczyni prawna zwolniona z przyczyn organizacyjnych otrzymała wypowiedzenie pracy w listopadzie 2003 roku, które upłynęło z końcem lutego roku następnego. Pracodawca odmówił jej wypłaty odprawy, z uwagi na to, że kobieta pracowała w innym miejscu na pełen etat.
   Zgodnie zaś z obowiązującymi ówcześnie przepisami o zwolnieniach grupowych (Dz.U. z 2002 r. nr 112, poz. 980 ze zm.) osoby takie nie mogły liczyć na pieniądze a tytułu odprawy. Jednak w chwili rozwiązania stosunku pracy obowiązywała już obecna ustawa, przyznająca odprawy wszystkim odchodzącym z pracy w ramach redukcji grupowych.
   Sąd pierwszej instancji przyznał kobiecie rację, gdyż w myśl art. 28 obecnej ustawy, w sytuacjach takich przysługują odprawy na poprzednich zasadach, chyba że nowe okażą się korzystniejsze. Sąd Apelacyjny oddalił zaś jej roszczenia z uwagi na to, że kobieta nie nabyła prawa do odprawy pod rządami dotychczasowych regulacji. Sąd Najwyższy zajął jednak stanowisko, że uprawnienie do odprawy bada się wedle prawa istniejącego w momencie ustania zatrudnienia, co jednoznacznie wynika z obu ustaw o zwolnieniach grupowych. Przepisy przejściowe nie mogą natomiast szkodzić pracownikom.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 17-06-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.