informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Operacyjny czy finansowy? - wybierz korzystniejszy rodzaj leasingu

   Pozyskanie środka trwałego w drodze leasingu umożliwi Ci realizację inwestycji bez znaczących nakładów kapitałowych. Pamiętaj jednak, że skutki podatkowe takiej inwestycji są różne w zależności od tego, z jakim rodzajem leasingu mamy do czynienia. Taka wiedza pozwoli Ci dokonać korzystniejszego dla Twojej firmy wyboru.


   Obok kredytu leasing jest jedną z najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania składników majątkowych. W praktyce dwie podstawowe formy umów leasingowych, z jakimi możesz się spotkać, to leasing finansowy i operacyjny, chociaż prawo podatkowe nie posługuje się tymi pojęciami.

   Musisz jednak wiedzieć, że do celów podatkowych umowa leasingu będzie traktowana jako leasing finansowy, jeżeli:


- podpisana przez Ciebie umowa została zawarta na czas oznaczony,


- suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,


- umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywał korzystający, czyli Ty jako leasingobiorca.

   W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot leasingu nie stanowi u Ciebie środka trwałego, zatem opłaty leasingowe będziesz mógł w całości zaliczać do kosztów uzyskania przychodów (art. 23b updof).
   Inaczej jest w leasingu finansowym, w którym przedmiot leasingu amortyzowany jest przez firmę leasingową, gdyż opłaty, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej tego środka trwałego, nie będą Twoim kosztem uzyskania przychodów (art. 23f updof). Zatem tylko część opłat leasingowych, czyli część odsetkową, będziesz mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Pamiętaj jednak, że to Ty będziesz dokonywał odpisów amortyzacyjnych od leasingowanego środka trwałego.
   Nie zapomnij również, że przed rozpoczęciem leasingu z reguły będziesz musiał uiścić opłatę inicjalną, a więc bezzwrotną kwotę wpłacaną przed wydaniem przedmiotu leasingu. I w tym przypadku także są widoczne różnice, na które powinieneś zwrócić uwagę.
   Dokonując wyboru formy leasingu, powinieneś zastanowić się, czy oczekujesz znacznego zmniejszenia Twojego podatku już w pierwszym roku umowy, czy też w późniejszym okresie.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 13-06-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.