informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Liczba bezrobotnych była w maju najniższa od ponad pięciu lat.
   Bezrobotni wsiąkają w place budów i rolę. Jednak niebawem może się okazać, że nie będzie możliwy dalszy spadek bezrobocia, bo bezrobotni nie mają kwalifikacji potrzebnych na rynku pracy

   2 mln 584 tys. - tyle według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej było w maju bezrobotnych.
   Biorąc pod uwagę, że aktywnych zawodowo jest 15,6 mln, problemy ze znalezieniem pracy ma 16,5 proc. To bardzo wyraźny spadek w porównaniu z kwietniem - wówczas stopa bezrobocia wynosiła aż 17,2 proc.
   Ma być jeszcze lepiej. - Stopa bezrobocia będzie spadać przez najbliższe miesiące i w październiku wyniesie około 15 proc. - szacuje Jacek Męcina, ekspert PKPP Lewiatan i byłego wiceministra pracy.
   Ekonomiści przyznają, że na wielkość bezrobocia wpływ mogą mieć otwierające się dla Polaków rynki pracy w Unii Europejskiej. Brakuje jednak na ten temat danych. - Trzy lata temu w grupie moich studentów kilku planowało letni wyjazd za granicę. Dziś kilku nie ma takich planów. Myślę, że część z nich może nie wrócić już do Polski, jeśli znajdą atrakcyjną pracę. Nawet dyplom magistra się nie liczy - mówi Maria Drozdowicz-Bieć ze Szkoły Głównej Handlowej.
   Według nieoficjalnych szacunków emigrujących za pracą może być nawet 1,5 mln. Nie oznacza to jednak, że o tyle mniejsza byłaby liczba bezrobotnych w Polsce. Niektórzy pracujący za granicą wciąż są zarejestrowani w pośredniakach, inni wyjeżdżając, rezygnowali z pracy w kraju.
   Maria Drozdowicz-Bieć uważa, że główną przyczyną spadku bezrobocia jest wzrost zatrudnienia w sezonowych gałęziach gospodarki: budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie, transporcie, leśnictwie. Sezon jest w tym roku wyjątkowo dobry, bo liczba bezrobotnych jest najniższa od ponad pięciu lat. Utrzymująca się w tym roku długa i mroźna zima sprawiła, że część prac sezonowych rozpoczęto później, co spowodowało, że majowy spadek bezrobocia był tak duży. 
   Gdyby pominąć wpływ prac wiosenno-letnich, stopa bezrobocia też spada. Ale tempo tego spadku nie jest znaczne i nie zwiększa się istotnie - mówi Drozdowicz-Bieć.
   Z danych GUS na temat zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (firmy zatrudniające przynajmniej dziesięć osób, bez rolnictwa i budżetówki) wynika, że etatów przybywa. W kwietniu wzrost wyniósł 2,8 proc. w porównaniu z majem 2005 r. Warto jednak pamiętać, że z miesiąca na miesiąc zatrudnienie rośnie szybciej, a jeszcze dwa lata temu etatów ubywało.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 08-06-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.