informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polskie obywatelstwo może być przeszkodą w inwestowaniu... w Polsce

   Dla obywateli polskich mieszkających w krajach unijnych, którzy chcieliby zarobione za granicą pieniądze zainwestować w Polsce, poważną przeszkadę może stanowić polskie obywatelstwo.


   Obowiązujący do końca roku art. 7a ustawy Prawo działalności gospodarczej (dalej: pdg) określa szczegółowe zasady wpisu do gminnej ewidencji. Przepisy te nie uwzględniają jednak obywateli polskich mieszkających za granicą. Ustalenie właściwego organu prowadzącego ewidencję działalności gospodarczej dla osób mieszkających poza terytorium kraju sprawia niemałe trudności urzędnikom. W myśl art. 6 oraz art. 13 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej obywatele polscy nie powinni być dyskryminowani, ze względu na to, że ich miejsce zamieszkania znajduje się w innym kraju Unii Europejskiej.
   Nadal obowiązujący art. 7a pdg, wskazuje wyraźnie, że ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Zgodnie z przepisami tej ustawy miejscem zamieszkania przedsiębiorcy jest miejscowość, w której przebywa on z zamiarem stałego pobytu. W odniesieniu do obywateli polskich nie mających miejsca zamieszkania na terenie kraju i mieszkających na stałe w państwach unijnych, ustalenie właściwego organu ewidencyjnego jest niemałym problemem.
   Teoretycznie problemu tego typu nie powinny mieć miejsca, bowiem zgodnie z art. 7a ust. 1a pdg właściwość miejscową gminy dla celów ewidencyjnych można określić według siedziby dla osób zagranicznych, o których mówi art. 4 ust. 2 ustawy o zasadach i warunkach wjazdu i pobytu obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz członków ich rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 141, poz. 1180 ze zm.). W myśl tej ustawy osoba fizyczna posiadająca polskie obywatelstwo nie może zostać uznana za obywatela Unii. Właściwym organem jej rejestracji jest zatem organ zgodny z miejscem zamieszkania osoby fizycznej.
   Niektóre organy ewidencyjne zaczynają szukać rozwiązań owej sytuacji w kodeksie postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 21 § 2 tego kodeksu, jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej, to sprawa należy do organu właściwego dla miejsca, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące wszczęcie postępowania. Takie rozwiązanie jest jednak tymczasowe, gdyż od 1 stycznia 2007 roku, tracą moc przepisy prawa działalności gospodarczej, a wchodzące w życie przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie przewidują możliwości stosowania przepisów kodeksu do spraw związanych z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 08-06-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.