informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Najczęstsze błędy na rozmowach kwalifikacyjnych
   Nadmierne gadulstwo to najczęstszy błąd, jaki kandydaci popełniają w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

   Tak twierdzi aż 36 proc. rekrutujących, którzy wzięli udział w dziewiątej edycji badań przeprowadzonych przez Korn/Ferry International, jedną z największych międzynarodowych firm doradczych.
   W ankiecie wzięło udział 212 konsultantów firmy z Europy, Azji, obu Ameryk, Afryki i bliskiego Wschodu. Do częstych uchybień kandydatów badani zaliczyli też brak wiedzy na temat firmy lub stanowiska, o które się starają (22 proc.), przerost ambicji (16 proc.) i zbytnią pewność siebie (9 proc.).
   Manager Randstad HR Solutions, Joanna Rutkowska, specjalistka z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży, nie do końca zgadza się w tymi wynikami. - Najczęstszym błędem, z jakim spotykam się u przesłuchiwanych kandydatów jest nieumiejętność opanowania stresu. Na szczęście doświadczony konsultant potrafi oddzielić brak obycia i doświadczenia od faktycznych umiejętności.
   - Gadulstwo też się zdarza, ale równie często spotykam się z małomównością kandydatów - podkreśla Joanna Rutkowska. - Na pewno jest to kwestia temperamentu, ale słowotok albo odpowiadanie półsłówkami powinno się umieć przezwyciężyć. Gdy mówimy za mało, sprawiamy wrażenie osoby zamkniętej i trudno nawiązującej kontakty. Mówienie o wszystkim, co nam przyjdzie do głowy sugeruje, że dana osoba nie kontroluje się i nie potrafi konkretnie odpowiadać na pytania.
   Innym błędem, który sygnalizuje Joanna Rutkowska, jest niechęć do przedstawienia oczekiwań finansowych i nieufność. - Kandydaci często są wobec nas podejrzliwi - uważają, że chcemy nimi manipulować, że jesteśmy do nich wrogo nastawieni. A nam przecież też zależy, żeby znaleźli pracę.
   Co więc zrobić, żeby uniknąć takich wpadek? - Najważniejsze to nastawić się pozytywnie - radzi Joanna Rutkowska. - To ułatwi zapanowanie nad stresem. Poza tym powinniśmy być otwarci na kontakt z osobą, która z nami rozmawia. Ważne też, żeby słuchać, co do nas mówią i adekwatnie do tego reagować. I ostatnia, najważniejsza rada: nie czytajmy zbyt wielu podręczników na temat rekrutacji. Jest ich wiele na rynku, nikt nie kontroluje jakości informacji, które możemy znaleźć w takim podręczniku. Często warto zaufać własnej intuicji i po prostu się nie bać.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 06-06-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.