informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 72 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Pensja po polsku
   Chcesz lepiej zarabiać? Wybierz pracę w banku, a najlepiej zostań rolnikiem. Niezłe widoki na przyszłość mają też murarze

   Najnowsze dane z raportu Głównego Urzędu Statystycznego dowodzą, że najlepiej wiedzie się właśnie pracownikom sektora finansowego. Średnia pensja początkującego menedżera tylko w ubiegłym roku wzrosła o 5 proc. i wynosiła prawie 2,3 tys. zł. Jeszcze lepiej zarabiają bankowcy, doradcy finansowi i specjaliści od rynku nieruchomości. Średnio dostają ok. 3 tys. zł i jest to wzrost o ponad 9 proc.
   Ale w ciągu ostatniego roku najbardziej poprawiło się... rolnikom. To właśnie ich zarobki wzrosły najbardziej.
   W 2004 roku rolnik zarabiał średnio 1761 zł. W roku ubiegłym - już 2048 zł. Dlatego własne gospodarstwo może okazać się strzałem w dziesiątkę.
   Lepiej wiedzie się także leśnikom. Ich pensje wzrosły o prawie 11 proc. Np. leśniczy z Podlaskiego z kilkuletnim stażem dostaje nawet 3,5 tys. zł na rękę.
   To przemawia do wyobraźni. Na uczelniach wyższych oblegane są kierunki rolnicze, ogrodnicze i leśnicze. W warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego o jedno miejsce na leśnictwie starają się nawet trzy osoby.
   - W najbliższych latach można spodziewać się dalszego wzrostu płac w bankowości - mówi Mateusz Walewski, ekonomista z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych w Warszawie. - Podwyżki powinny objąć też zatrudnionych w budownictwie - od murarzy po przedsiębiorców budowlanych.
   Powód? W tej branży teraz brakuje odpowiednich fachowców. Dlatego przedsiębiorcy będą kusili tych najlepszych większymi zarobkami. - Rynek nieruchomości odżył. Potrzeba nowych fachowców, bo ci najlepsi już uciekli poza granice kraju - apeluje Marcin Sikora, ekspert kwartalnika "Budowlaniec".
   Na szarym końcu, jeśli chodzi o listę płac, są pracownicy restauracji, hoteli i służby zdrowia.
   Trudno się tego jednak spodziewać. Z raportu GUS wynika, że to pracownicy restauracji i barów w ostatnim roku średnio dostawali niecały 1 tys. zł miesięcznie, a ich pensja w porównaniu z 2004 r. wzrosła zaledwie o blisko 60 zł. Narzekają też pracownicy hoteli, sklepów i zakładów usługowych. Np. fryzjer we wrocławskim salonie w ubiegłym roku wyciągał miesięcznie ponad 1,5 tys. zł, ekspedientka w osiedlowym sklepie w Krakowie - prawie 1,1 tys. zł. Statystycznie ich zarobki zwiększyły się tylko o niecały 1 proc. - Jest źle, ale co robić, skoro nie ma innej pracy. Dobre i to, co dostaję - mówi Joanna Kratiuk ze sklepu chemicznego na warszawskiej Ochocie. Niewiele lepiej jest w służbie zdrowia. Zarobki podniosły się o 1,2 proc. Dziś polska pielęgniarka dostaje średnio 1,3 tys., lekarz - 1,6 tys.
   Statystyki oczywiście nie do końca odpowiadają rzeczywistości.
   Średnie zawyżają pracownicy, którzy zarabiają znacznie więcej od pozostałych; szefowie firm i kadra zarządzająca. Przeciętne wynagrodzenie brutto w 2005 r. wynosiło w Polsce według GUS 2380 zł i 29 gr.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 31-05-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.