informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 67 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Obowiązki zmieniają się wraz ze wzrostem zatrudnienia

   Ani Państwowa Inspekcja Pracy, ani Ministerstwo pracy nie określają szczegółowych warunków, które winien spełnić pracodawca zatrudniający konkretną liczbę osób.


   Zgodnie z kodeksem pracy zatrudniając najwyżej dziesięciu pracowników, pracodawca może sam kontrolować pracowników i doradzać im w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdy zatrudnia do 20 pracowników również może sam sprawować tę funkcję, pod warunkiem jednak, że jego działalność nie jest zakwalifikowan do wyższej niż trzecia kategorii ryzyka w rozumieniu prawa ubezpieczeniowego. Zatrudniając 20 i więcej pracowników pracodawca zobligowany jest do stworzenia regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania. Dając pracę nie mniej niż 20 a nie więcej niż 30 pracownikom, przedsiębiorca winien stworzyć służbę BHP. Jeżeli zaś pracodawca zatrudnia ponad 100 pracowników w stworzonej przez niego służbie BHP powinny znaleźć się osoby wykwalifikowani w tym kierunku. Zatrudnienie minimum 250 pracowników zobowiązuje przedsiębiorcę do powołania komisji BHP, która będzie opiniowała i doradzała w tej kwestii służbie bezpieczeństwa.
   Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych także nakłada na pracodawcę obowiązek osiągnięcia określonych poziomów zatrudnienia. Gdy firma zatrudnia minimum 20 pracowników należy utworzyć fundusz świadczeń socjalnych. Jeżeli natomiast liczba zatrudnionych osób nie przekracza 20, wówczas istnieje możliwość stworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub wypłacania świadczeń urlopowych.
   Liczba zatrudnionych pracowników jest istotna w przypadku zamiaru zwolnienia części z nich. W myśl ustawy o zwolnieniach grupowych, zwolnienia takie następują, gdy pracodawca w okresie do 30 dni zwolni 10 osób, gdy w zakładzie jest ich łącznie mniej niż 100, albo 10 proc. załogi, gdy firma zatrudnia od 100 do 300 osób, albo 30 pracowników, jeżeli w zakładzie pracuje więcej niż 300 ludzi. Pracodawca, który zamierza zwolnić co najmniej 100 pracowników, zobligowany jest do uzgodnienia z powiatowym urzędem pracy zakresu i formy pomocy dla zwalnianych (zwolnienie monitorowane).
   W zakładzie pracy zatrudniającym minimum 50 osób winna zostać powołana przez związki zawodowe, albo przez samych pracowników, rada pracownicza, której członkowie chronieni są przed zwolnieniem.
   Istotne zobowiązania związane z osiągnięciem pewnych poziomów zatrudnienia zawiera również ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej, o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nakazująca pracodawcy zatrudniającemu więcej niż 25 pracowników odprowadzenie składki do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 29-05-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.