informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 70 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Komórki wyłożą na internet, ale kiedy?
   Ministerstwo Transportu chce wstrzymać prace nad projektem ustawy o tzw. konwersji opłat koncesyjnych za częstotliwości telefonii komórkowej 3G. Najpierw ma powstać strategia rozwoju szerokopasmowego internetu

   Trzej operatorzy komórkowi - Polkomtel (sieci Plus i Sami Swoi), PTC (Era i Heyah) oraz Centertel (Orange) - zobowiązali się w 2001 roku do wpłacenia po 650 mln euro za prawo do działania w nowej technologii trzeciej generacji (3G), wówczas określanej jako UMTS. Tymczasem w ubiegłym roku rozstrzygnięto przetarg na czwartego operatora 3G, który zamierza jeszcze w tym roku rozpocząć działalność. P4 (d. Netia Mobile) wpłacił do państwowej kasy niespełna 100 mln euro.
   Dotychczasowi operatorzy protestują przeciw tej dysproporcji, domagając się w tej sytuacji umorzenia im pozostałych jeszcze do opłacenia rat, które łącznie wynoszą ponad 1 mld euro. Bezskutecznie skarżyli się nawet Komisji Europejskiej.
   Wskazują na precedens: rząd umorzył opłaty koncesyjne części operatorów telefonii stacjonarnej, którzy wpadli w tarapaty finansowe, m.in. z powodu przyspieszonej liberalizacji rynku telekomunikacyjnego. Od kilku lat skreśla się ich należności w zamian za odpowiedniej wielkości inwestycje.
   Początkowo resort transportu chciał zastosować podobny mechanizm w stosunku do sieci komórkowych, które w zamian musiałyby zainwestować w internet w regionach wiejskich i nierentownych. W tym roku zmienił jednak koncepcję - w zmienionym projekcie ustawy założono, że infrastrukturę dla internetu będą budować wybierane w przetargach firmy, a nie wyłącznie operatorzy komórkowi (mogliby jedynie brać udział w przetargach). Operatorzy mogliby za to zyskać w inny sposób: z ponad miliarda euro pozostałego do spłacenia w latach 2007-22 jedną czwartą rząd by umorzył pod warunkiem szybszego uiszczenia reszty - już do 2010 roku.
   Jednak pojawiła się kolejna koncepcja. Resort transportu zapowiedział, że wstrzyma prace nad "ustawą umorzeniową". Ministerstwo chce najpierw skupić się stworzeniu strategii rozwoju internetu i zintegrowaniu wszystkich realizowanych i planowanych przez poszczególne ministerstwa (m.in. resort spraw wewnętrznych i administracji, resort rozwoju regionalnego i resort rolnictwa) programów upowszechniania dostępu do internetu szerokopasmowego.
   Według Anny Streżyńskiej, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, do wydania byłoby nawet 8 mld zł, wliczając środki unijne oraz pieniądze od operatorów komórkowych. Nie zmieniłaby się też zawarta już w projekcie "ustawy umorzeniowej" propozycja redukcji ich należności.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 27-05-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.