informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak powinien być oznakowany produkt

   Producent, który nie oznaczy prawidłowo swoich produktów lub usług może zostać ukarany karą grzywny w wysokości nawet do 100 tys. zł - podaje "Puls Biznesu".


   Polskie firmy mogą wybrać czy na swoich produktach umieszczać napis "Made in Poland" czy "Made in EU". Często decyzja o napisie jest uzależniona od tego, gdzie produkt jest sprzedawany. Zdaniem Jarosława Sadowskiego, dyrektora handlowego Kross - "Napis 'Made in UE' zwiększa prestiż, szczególnie w Europie". "Dlatego umieszczamy go na większości metek handlowych naszych produktów wysyłanych za granicę. Szczególne wrażenie te dwie literki robią na Rosjanach. Wynika to zapewne z ich świetnych kontaktów z Niemcami. W kraju rowery są sprzedawane z napisem, że wyprodukowano je w Polsce" - dodaje.
   Umieszczanie na produkcie informacji o kraju pochodzenia nie jest obowiązkowe. To czy ona jest, czy nie, kontrolują tylko niektórzy kupujący. Przepisy wymagają jednak, by informacje o produkcie były w języku polskim. Skład surowcowy kosmetyków powinien być umieszczany w języku łacińskim. Bogdan Pietrzyk z Inspekcji Handlowej podkreśla, że reguluje to ustawa o języku polskim. Mówi ona, że za brak informacji w języku polskim producent podlega grzywnie. Dodatkowo produkt może być decyzją Inspekcji Handlowej wycofany z obrotu lub inspekcja może zażądać usunięcia nieprawidłowości. Należy pamiętać, że samo pojęcie "producent" nie określa wyłącznie firm wytwarzających produkt, ale również tych, którzy wprowadzają go do obrotu, a więc importerów.
   Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nie jest już obowiązkiem umieszczanie na towarach symbolu B, który oznaczał, że towar przeszedł testy bezpieczeństwa. Teraz stosowany jest symbol CE (zgodność europejska). Znaczek CE to zapewnienie, że towar wprowadzany do obrotu spełnia główne wymogi wymienione w ustawie o systemie zgodności i wydanych na jej podstawie rozporządzeniach, które wprowadzają do polskiego prawa tzw. dyrektywy nowego podejścia. Symbol CE pozwala producentom na handlowanie swoim wyrobem bez konieczności zabiegania o nowe atesty w każdym kraju.
   Przepisy określają dokładnie, co powinno się znaleźć na etykiecie towaru, jego opakowaniu czy instrukcji. Musi tam być nazwa firmy, jej adres i nazwa towaru. W przypadku sprzedaży wysyłkowej czy internetowej w ofercie musi się znajdować informacja o siedzibie i adresie firmy, jej nazwie i numerze NIP.
   Często bywa tak, że informacje umieszczane na produkcie są fałszywe. "Podawanie takich oświadczeń, zwłaszcza dla wyrobów, których zgodnie z prawem nie można konserwować - mleka, produktów dla dzieci, przetworów owocowych i warzywnych w puszkach i słoikach - jest sugerowaniem. Producent kłamie, że właśnie ten wyrób ma szczególne właściwości, bo mają je wszystkie produkty tego rodzaju. To niezgodne z prawem wprowadzanie konsumenta  w błąd - tłumaczy Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 27-05-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.