informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 60 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Skokowa podwyżka VAT na mieszkania zaskoczy deweloperów?
Wielką niewiadomą pozostaje odpowiedź na pytanie czy po 2007 roku wzrośnie VAT na mieszkania z 7 do 22 proc., czy nie. Minister finansów twierdzi, że na razie Polska ma zapewnioną bardzo korzystną stawkę, więc nie ma potrzeby, żeby spieszyć się do prac nad zmianami.
Trzy miesiące temu ówczesny minister transportu i budownictwa, Jerzy Polaczek przedstawił definicję budownictwa społecznego, która miała zapobiec podwyżce VAT na nowe mieszkania z 7 do 22 proc. Taką stawkę nakazuje nam dyrektywa unijna, która jednocześnie dopuszcza stosowanie niższej stawki, jeśli chodzi o budownictwo „w ramach polityki społecznej”. Każdy kraj w UE może mieć własną definicję budownictwa społecznego, resort chciał więc zaliczyć do niego domy i mieszkania o powierzchni nie przekraczającej 350 m kw. Taka propozycja spodobała się deweloperom, ponieważ niemal całe budownictwo byłoby wówczas objęte niższą stawką podatku.
Rząd jednak wciąż nie podejmuje decyzji w kwestii zmiany stawki, a to może grozić zahamowaniem wzrostu inwestycji mieszkaniowych. Ministerstwo Finansów przygotowuje gruntowną nowelizację ustawy o VAT, w której VAT w budownictwie stanowi tylko jej fragment. Minister finansów Zyta Gilowska twierdzi, że „do końca 2007 roku Polska ma zapewnioną bardzo korzystną stawkę, więc nie ma potrzeby, żeby się spieszyć. Pośpiech wskazany jest w tej chwili w pracach nad ustawą o finansach publicznych”. Dodała, że w najbliższych tygodniach do zmian nie dojdzie.
Dane GUS dowodzą, że niepewność w sprawie stawki VAT nie wpływa na razie na decyzje deweloperów. W pierwszym kwartale 2006 r. dostali oni pozwolenia na budowę 13 tys. mieszkań, to jest o 31 proc. więcej niż przed rokiem.
Zdaniem ekspertów każda skokowa podwyżka VAT jest szkodliwa dla branży, jednak groźniejsze jest dalsze utrzymywanie niepewności. Sztuczne podwyższenie popytu spowoduje szybki wzrost cen. W 2008 roku może okazać się, że deweloperzy zostaną z drogimi mieszkaniami, na które mało kogo będzie stać.Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 23-05-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.