informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kredyty walutowe są bezpieczniejsze dla banków i dla klientów - uważają eksperci IBnGR
Warszawa 22.05.2006 (ISB) - Kredyty walutowe są bezpieczniejsze zarówno dla banków, jak i dla klientów, dlatego wprowadzenie ograniczeń w udzielaniu tych kredytów nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia – wynika z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dla Instytutu Globalizacji.
Eksperci IBnGR zwracają uwagę, że zbyt restrykcyjne regulacje przy udzielaniu walutowych kredytów hipotecznych mogą spowodować gwałtowne wyhamowanie popytu na kredyty mieszkaniowe, co przełoży się na spadek popytu na mieszkania i spadek cen mieszkań.
"Raport IBnGR potwierdza wcześniejsze ekspertyzy o bezzasadności wprowadzenia ograniczeń w dostępności do walutowych kredytów hipotecznych. Dla klientów najlepszym zabezpieczeniem jest dynamiczny wzrost gospodarczy naszego kraju, natomiast planowane regulacje zmnierzają do ograniczenia ryzyka walutowego banków - komentuje Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji.
W jego opinii, wprowadzenie ograniczeń podaży walutowych kredytów hipotecznych odbije się negatywnie na wzroście gospodarczym.
W związku z dynamicznym przyrostem walutowych kredytów mieszkaniowych w ciągu ostatnich kilku lat,Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego i Komisja Nadzoru Bankowego wprowadzają nowe regulacje, które m.in. mają ograniczyć udzielanie przez banki kredytów w walutach obcych. Do lipca tego roku banki mają czas na wprowadzenie tzw. Rekomendacji S, dotyczącej dobrych praktyk w udzielaniu kredytów zabezpieczonych hipoteką.
W opinii Instytutu, wprowadzenie tej rekomendacji będzie służyć głównie wzmocnieniu bezpieczeństwa konsumentów, dzięki zwiększeniu obowiązków informacyjnych banków. Bank powinien m.in. przedstawić klientowi symulację, co stanie się z wysokością rat kapitałowych w przypadku wzrostu kursu waluty o 20% i wzrostu poziomu stóp procentowych do poziomu kredytów mieszkaniowych w złotych.
Działania KNB w zakresie ograniczania kredytów walutowych w największym stopniu dotkną aktywne banki.Część klientów z kolei będzie zmuszona w ogóle do rezygnacji z kredytu ze względu na brak zdolności kredytowej. Wiele osób może odejść od banków udzielających kredyty wyłącznie w złotych - uważają specjaliści.
Poważniejsze konsekwencje dla banków będą miały natomiast planowane tzw. regulacje ilościowe, które dla wielu z nich oznaczałyby konieczność zwiększenia kapitałów.
Na koniec grudnia 2005 roku kredyty walutowe stanowiły 64% wartości całego portfela bankowego kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych.(ISB)


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 23-05-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.