informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 84 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

NIK: nadzór budowlany nie spełnia swoich zadań
   Nadzór budowlany w Polsce jest zły, a co za tym idzie nie spełnia swoich zadań - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Dotyczyła ona budynków użyteczności publicznej.

   Jak mówi Janusz Laudyn z NIK-u, w ostatnich trzech latach w całym kraju znacząco spadła liczba kontroli budowlanych. Na jednego inspektora nadzoru budowlanego przypadało zaledwie 11 kontroli w ciągu roku. W ocenie NIK to bardzo mało. Według NIK niektórzy kontrolerzy nie przeprowadzali też w terminie tak zwanych kontroli obowiązkowych, oraz nie mieli ewidencji związanej z rozpoczęciem bądź zakończeniem danej inwestycji. Zdarzało się więc, że nadzór budowlany w ogóle nie wiedział, że rozpoczęła się już jakaś budowa.
   W związku z tym - zdaniem NIK - brakuje u nas skutecznej kontroli nad samowolą budowlaną, a egzekucja wyroków związanych z rozbiórką niektórych nieruchomości nierzadko pozostaje fikcją. Wiceprezes NIK Jacek Jezierski podkreśla, że brak odpowiedniego nadzoru budowlanego rodzi niebezpieczeństwo zawalenia się takich budowli, tak jak miało to miejsce w przypadku katowickiej hali targowej.
   Niestety inspektorzy nadzoru budowlanego mogą tłumaczyć się brakiem środków finansowych, a co za tym idzie odpowiedniego sprzętu, brakiem ludzi do pracy ale też odpowiednich instrumentów prawnych do egzekwowania swych decyzji.
   Najwyższa Izba Kontroli częściowo przyzna im rację. Wiceprezes NIK-u powiedział, że z kontroli wynika, iż niektóre inspektoraty nadzoru budowlanego nie posiadają upoważnień do nakładania grzywien i mandatów za rażące naruszanie Prawa Budowlanego.
   Kontrola NIK została przeprowadzona po 11 lipca 2003 roku, czyli po wprowadzeniu istotnych zmian w ustawie Prawo Budowlane. Jedną z nich było nałożenie na organy nadzoru budowlanego obowiązku wydawania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego, wykonywania kontroli, a także załatwiania skarg. Przed zmianą w ustawie zadania te należały do organów administracji architektoniczno-budowlanej.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 12-05-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.