informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 75 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Gdy zatrudniasz cudzoziemca bez zezwolenia

   Nieważność czynności prawnej jest niejednokrotnie powodem nieuznawania za koszt uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na wynagrodzenie obcokrajowców zatrudnionych w Polsce bez zezwolenia na pracę - pisze "Rzeczpospolita".


   Art. 87 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz.1001, ze zm.) stanowi, że cudzoziemiec może wykonywać pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada zezwolenie na pracę wydane przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy.
   NSA w wyroku z dnia 8 stycznia 2003 roku (I SA/Wr 2806/2000) orzekł, że świadczenie spełnione przez osobę prawną na rzecz cudzoziemca z tytułu naruszenia obowiązującego wcześniej  art. 50 ust. 1 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, nie może być uznane za koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Naruszenie przepisów art. 50 ust. 1 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu odpowiada kryteriom nielegalnego zatrudnienia lub nielegalnej pracy.
   Podobne stanowisko zajął sąd w wyroku 14 kwietnia 2003 roku. (I SA/Wr 3175/2000) oraz Urząd Skarbowy w Mławie w interpretacji z dnia 9 września 2005 r. (US 13 PD 415-9/2005). W wyroku WSA z dnia 14 lipca 2004 roku (I SA /Wr 1576/02) znalazło się rozstrzygnięcie, że uznanie, iż czynności wykonywane przez lekarzy obcokrajowców w skarżącej spółce, oparte na nieważnej podstawie prawnej, nie wywołują skutku co do kosztów uzyskania przychodów spółki. Uznanie to wymagało rozważenia w związku z brzmieniem art. 2 ust. 1 pkt 3 updop. Zatrudnienie obcokrajowca nieposiadającego zezwolenia na pracę nie powinno się wiązać z niezaliczeniem wydatku na wynagrodzenie do kosztów uzyskania przychodu. W tym przypadku powinno się kierować tym, czy praca została realnie wykonana i czy przyczyniła się do uzyskania przychodu.
   Od 1 września ubiegłego roku obowiązuje art. 199a §3 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym organ podatkowy nie ma prawa samoistnie decydować o nieważności cywilnoprawnej. O tej nieważności może zadecydować sąd powszechny.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 01-05-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.