informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Wniosek o upadłość z błędem jest nieważny

   Złożenie wniosku o upadłość w odpowiednim terminie może uchronić członka zarządu przed zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Zakaz taki można wprowadzić, jeżeli z powodu błędów formalnych wniosku nie wszczęto postępowania upadłościowego - uznał Sąd Najwyższy w dniu 12 kwietnia br. - podaje "Rzeczpospolita".

   Omawiana sprawa dotyczyła Grzegorza Ł., prezesa jednodobowego zarządu spółki akcyjnej, która przestała spłacać długi. Zgodnie z art. 21 prawa upadłościowego i naprawczego dłużnik, jeśli wystąpiły ku temu podstawy, zobowiązany jest do zgłoszenia w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości. W przypadku, gdy dłużnik to osoba prawna, taki obowiązek ma każdy, kto może ją reprezentować. Zatem dotyczy to głównie członków zarządu. Prezes zarządu złożył wniosek do sądu zaraz po tym, jak spółka przestała płacić długi. Jednak wniosek został odrzucony z powodu błędów formalnych. Wszczęcie postępowania i ogłoszenie upadłości nastąpiło dopiero na skutek czwartego wniosku, złożonego po roku od pierwszego. O zakaz prowadzenia działalności dla Grzegorza Ł. wystąpiła pewna spółka z o.o., wierzyciel zarządzanej przez niego spółki.
   Zakaz ten odbiera prawo do prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz prawo do pełnienia członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji, stowarzyszeniu. Art. 373 i 374 prawa upadłościowego wskazują przypadki, w których zakaz ten może być orzeczony.  Może to nastąpić m.in. w sytuacji, gdy osoba do tego zobowiązana ze swojej winy nie złożyła w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości.
   Sąd nie zgodził się z argumentacją Grzegorza Ł., że pierwszy wniosek został złożony w odpowiednim terminie. SN jako argument podał art. 130 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym pismo zwrócone z powodu niezachowania warunków formalnych nie wywołuje żadnych skutków pisma procesowego. Pod uwagę bierze się wyłącznie wnioski prawidłowe. Wniosek prawidłowy został jednak złożony w późniejszym terminie, wobec czego sąd wydał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
   Podobne stanowisko zajął sąd II instancji. W skardze kasacyjnej Grzegorz Ł. wyjaśniał, że art. 130 kodeksu postępowania cywilnego nie może być w tym przypadku zastosowany. Skutki złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, który nie spełnia wymogów formalnych, są normowane oddzielnie w art. 28 i 29 prawa upadłościowego i naprawczego. Przepisy te nie przewidują sankcji takich jak art. 130 kodeksu postępowania cywilnego.
   Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną. Sędzia Grzegorz Misiurek wyjaśnił, że Ustawodawca, mówiąc w art. 373 ust. 1 pkt 1 prawa upadłościowego o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości, miał na myśli złożenie skuteczne. Grzegorz Ł. dostarczył taki wniosek dopiero za czwartym razem, wobec tego zasadnym było wydanie zakazu prowadzenia działalności.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 30-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.