informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 53 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Remis ze wskazaniem na Microsoft?
   Rozprawa maraton zakończona. Przez pięć dni, od poniedziałku do piątku, 13 sędziów unijnego sądu pierwszej instancji wysłuchiwało zeznań stron najgłośniejszego procesu antymonopolowego w tej dekadzie - Microsoftu i Komisji Europejskiej.

   Sala sądowa była szczelnie wypełniona przez kilkudziesięcioosobowe zespoły adwokatów i ekspertów Microsoftu i Komisji, wśród których znajdowały się największe gwiazdy europejskiej palestry - takie jak choćby Brytyjczyk Ian Forrester, główny adwokat amerykańskiego koncernu. Przez wszystkie dni Forrester nosił na głowie gustowną perukę, tak jak nakazuje panujący w brytyjskich sądach zwyczaj.
   Stawka batalii rozstrzygającej się w Luksemburgu jest gigantyczna, warta wydania kilku milionów euro na honoraria dla falangi prawników.
   Microsoft chciał wykazać, że Komisja nie miała prawa nakładać na niego w 2004 r. potężnej kary (497 mln euro) za rzekome nadużycie pozycji dominującej na rynku komputerowych systemów operacyjnych. Prócz grzywny Bruksela nakazała też Microsoftowi ujawnienie części swoich sekretów technologicznych (m.in. tego, w jaki sposób program Windows komunikuje się z innymi programami). I zażądała, by wprowadził do sprzedaży wersję systemu Windows bez odtwarzacza multimedialnego WMP. Tylko w ten sposób zdaniem Komisji można było zagwarantować uczciwą konkurencję na rynku oprogramowania w UE.
   Prawnicy i eksperci Microsoftu zdołali wybić kilka dziur w argumentacji Komisji. Już w poniedziałek wykazali, że ta wersja Windowsów bez WMP była całkowitą klapą. Nikt nie chciał jej kupować, co podaje w wątpliwość twierdzenia Brukseli, że konsumenci byli "zmuszani" do kupowania Windowsa z odtwarzaczem.
   Komisja dość słabo replikowała, że tak musiało się stać, bo Microsoft przez sześć lat zdołał przyzwyczaić konsumentów, że jeśli Windows - to tylko z WMP.
   W pewnym momencie dyskusja ekspertów i prawników stała się tak zażarta, że ekipa Microsoftu zarzuciła swoim adwersarzom z Komisji, że "rozwijają się chyba w świecie Harry'ego Pottera". Dalszą wymianę barwnych replik przerwali zniecierpliwieni sędziowie.
   Zaskakująca była ich biegłość. Dwójka najbardziej aktywnych - sędzia Bo Vesterdorf oraz sędzia sprawozdawca John Cooke - doskonale przygotowała się do rozprawy, bo nie wahali się zadawać bardzo skomplikowanych pytań z zakresu technologii.
   KE chyba tylko raz zdołała ugodzić amerykańskiego giganta - w czwartek, gdy na świadka powołała Andrew Tridgella, twórcę systemu operacyjnego Samba. W dość klarowny sposób (nawet dla laików) wykazał on, że te informacje, których ujawnienia domagała się Komisja, nie były - jak utrzymywał Microsoft - czymś bardzo skomplikowanym i cennym.
   Wyroku nie należy się spodziewać wcześniej niż pod koniec roku.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 29-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.