informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Największe firmy na Podlasiu

   Lista 500 największych przedsiębiorstw opublikowana w "Rzeczpospolitej" nie zaskakuje - potwierdza zarówno informacje z opublikowanego tydzień temu rankingu "Pięćsetka Polityki" jak i wstępnego podsumowania roku w Porannym.

   Pewne różnice między listami ogólnopolskich pism wynikają z przyjętych kryteriów. Rzeczpospolita ustawiała firmy na liście według przychodów ze sprzedaży w 2005 roku, a Polityka - według przychodów ogólem. Nie jest to rzecz bez znaczenia, bo z tego właśnie powodu w rankingu pierwszej z tych gazet nie znajdziemy ani Pronaru Narew, ani PMB Białystok. Obie firmy "już już witały się z gąską", ale ich wyniki sprzedaży były gorsze od wyniku najniżej klasyfikowanego przedsiębiorstwa w Rzeczpospolitej. Gdyby wziąć pod uwagę przychody ogólem - PMB byłoby wśród 500 "Rzepy" tak jak było na liście Polityki.
Natomiast potraktowanie firm raz jako samodzielnych, raz jako składników grupy kapitałowej, wpłynęło na ich kolejność na liście.
Radykalnie wpłynęło to np. na pozycję BOS -a. W Polityce plasuje się on na pierwszym miejscu w regionie, ponieważ tygodnik wziął pod uwagę jego wyniki już jako skonsolidowanej grupy (BOS SA, DLS SA, SYGEL - JOOL SA).
I dzięki temu w tej gazecie BOS ma lepsze wyniki finansowe niż BAT, będący liderem regionu według Rzeczpospolitej. Samodzielny BOS - bez reszty grupy - w Rzeczpospolitej zajmuje aż 282. miejsce.
Jako samodzielna firma został też potraktowany w Rzeczpospolitej Polmos Białystok i zajął w rankingu miejsce 480., podczas gdy w Polityce jako składowa CEDC jest na miejscu 58.
   Mimo różnych konfiguracji, lista liderów Podlasia jest praktycznie niezmienna. Połowa z nich powiązana jest z przemysłem spożywczym.
Konsekwentnie rosnący w moc BOS to dziś największa w Polsce hurtownia z wyłącznie polskim kapitałem. SOT, Mlekpol i Mlekovita - to filary polskiego mleczarstwa będące konkurencją sami dla siebie. Mimo zawirowań na rynku drobiarskim umacnia się na pozycjach Grupa Animex (dawniej Suwalskie Zakłady Drobiarskie). A Polmos wraz z Bolsem w grupie CEDC ma największy udział w rynku spirytusowym.
Nie oddaje pozycji na trudnym rynku augustowski potentat tytoniowy, który nie szczędzi pieniędzy na rozwojowe inwestycje podobnie jak grajewska wytwórnia płyt wiórowych.
Firmy "energetyczne" odcinają natomiast kupony od rosnących cen prądu i gazu.
Co warto podkreślić grajewski Pfleiderer zajmuje bardzo wysoką 17. pozycję wśród 500 kolosów Rzeczpospolitej pod względem awansu na liście. Poszedł bowiem jak burza i podskoczył z roku na rok aż o 69 szczebli.
Również na 17. miejscu - ale pod względem największego wzrostu zysku - uplasował się białostocki SOT - poprawił wynik aż o 224 miliony złotych.
I jeszcze jedno: na liście 500 ustawionej według szacunkowej wartości firm w pierwszej setce mamy BATa i Pfleiderera; w drugiej jest Zakład Energetyczny, Mlekovita i Polmos; w trzeciej Mlekpol i Philips DAP; a w piątej - BOS, Barter, Animex i SOT.
A więcej o kondycji największych firm Podlasia już 19 maja w Złotej Setce 2005.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 29-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.