informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość, oraz: admin
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kiedy można wystawić fakturę w obcej walucie?

   Polskie firmy powinny się rozliczać wyłącznie w polskiej walucie. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Mogą one uzyskać indywidualne zezwolenie dewizowe dla konkretnej umowy dostawy bądź świadczenia usług w sytuacji, w której ze względów praktycznych lepiej jest wystawiać fakturę w obcej walucie - podaje "Gazeta Prawna".

   Art. 358 Kodeksu cywilnego oraz art. 9 pkt 15 prawa dewizowego określają, że polskie firmy powinny się rozliczać tylko w złotych. Przedsiębiorcy mogą się jednak ubiegać o indywidualne zezwolenia dewizowe dla konkretnych umów. Justyna Bauta-Szostak, radca prawny ze spółki doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy wyjaśnia, że takie zezwolenie mogą uzyskać np. w przypadku, gdy ze względu na różnice kursowe korzystniejsze będzie wystawienie faktury w obcej walucie.
Wnioski o takie zezwolenie składa się do prezesa Narodowego Banku Polskiego.
   Jarosław Hein z działu podatkowego Roedl & Partner podkreśla, że sama procedura nie trwa długo, jednak przedsiębiorców mogą zniechęcać wymogi takie jak informowanie NBP o pochodzeniu waluty i jej dalszym przeznaczeniu. Należy też uargumentować chęć rozliczania się w obcej walucie.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 września 2002 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych mówi, że takich zezwoleń nie potrzebują firmy rozliczające się za dostarczone towary czy usługi ze swoim zagranicznym kontrahentem. Pozwolenie nie jest konieczne, gdy jedną ze stron jest osoba fizyczna. W obcej walucie mogą tez płacić polskim pracownikom firmy, które delegują ich do pracy za granicą lub wysyłają w zagraniczną podróż służbową.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 27-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.