informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Data przelewu decyduje o dniu uiszczenia wpisu

   Przy uiszczaniu wpisu na rachunek bankowy honorowaną data wniesienia opłaty jest dzień przyjęcia przelewu przez bank - uznał Najwyższy Sąd Administracyjny - podaje "Gazeta Prawna".

   Omawiana sprawa dotyczyła VAT pewnej spółki, która wniosła do sadu skargę kasacyjną. Sąd stwierdził, że 12 grudnia 2003 r. spółka wezwanie do uiszczenia wpisu do skargi w terminie 7 dni pod zastrzeżeniem jej odrzucenia. Termin minął 19 grudnia 2003 r., a wpisu dokonano 3 dni później.
   W skardze kasacyjnej wniesionej od wyroku WSA spółka twierdziła, że sąd naruszył przepisy odrzucając skargę. Jej zdaniem powinien uznać opłacenie skargi w terminie, ponieważ wpis uiszczono 19 grudnia na rachunek bankowy Sądu Administracyjnego, a więc w wymaganym terminie. Jako dowód przedstawiła druk polecenia przelewu, wyrażając opinie, że datą uiszczenia opłaty jest data obciążenia jej rachunku bankowego.
   NSA w wyroku z 12 maja 2005 roku (FSK 1403/04, opublikowany w ONSAiWSA 2006/1/10) nie podtrzymał wyroku sądu I instancji i zgodził się z argumentami przedstawianymi przez spółkę. Uznał, że zarzut naruszenia art. 220 §3 w związku z art. 219 § 2 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi jest prawidłowy. Odrzucenie skargi kasacyjnej, jak mówi ten przepis, jest dopuszczalne, w razie nieuiszczenia wpisu w terminie. Tu nie ma zastosowania, bowiem wpis od skargi został uiszczony 19 a nie 22 grudnia. Dowodem tego jest kserokopia przelewu okazana przez spółkę.
   Przepisy pozwalają na uiszczenie wpisu na rachunek bankowy. Wtedy datą uiszczenia jest data przyjęcia polecenia przelewu przez bank, w którym zlecający przelew ma rachunek z kwotą wystarczającą na pokrycie wpisu (por. postanowienie Sądu Najwyższego z 17 listopada 1978 r., IV PZ 59/78, niepublikowane). Bank przyjął polecenie przelewu spółki 19 grudnia, a więc w terminie. Przekazanie kwoty wpisu na rachunek bankowy sądu dowodzi o tym, że kwota ta miała pokrycie w finansach znajdujących się na rachunku bankowym spółki.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 26-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.