informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 45 gości, oraz: Tolmer
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Chronologia katastrofy nuklearnej w Czarnobylu
   W związku z przypadającą w najbliższą środę 20. rocznicą katastrofy nuklearnej w Czarnobylu podajemy chronologię jej przebiegu i późniejszej akcji ratowniczej.

   Rok 1978 - w Czarnobylu uruchomiono pierwszy reaktor powstającej tam elektrowni atomowej.
   Rok 1983 - do sieci podłączono reaktor numer 4. Podobnie jak poprzednie, był to reaktor RBMK-1000 z grafitem jako spowalniaczem neutronów, chłodzony lekką wodą. Zblokowanym z nim turbinom energetycznym dostarczał maksymalnie 1000 megawatów mocy.
   Reaktory energetyczne RBMK swą konstrukcją bardzo przypominają reaktory wytwarzające pluton w radzieckich zakładach produkcji broni jądrowej. Niespotykanym w świecie ewenementem technicznym reaktorów RBMK jest możliwość wymiany poszczególnych prętów paliwowych w trakcie jego pracy. RBMK uznawane są za najbardziej niebezpieczne urządzenia cywilnej energetyki jądrowej: wypełnia je palny grafit i nie mają powszechnie stosowanej na Zachodzie wzmocnionej osłony betonowej.
   26 kwietnia 1986 roku, godz. 1.23 czasu moskiewskiego (25 kwietnia, godz. 23.23 czasu polskiego) - po utracie przez personel elektrowni kontroli nad reaktorem numer 4 nastąpił w nim gwałtowny wzrost mocy, rozsadzenie systemu chłodzącego i rdzenia reaktora przez ekspandującą parę oraz pożar grafitu. Jak się ocenia, siła wybuchu była równoważna eksplozji tony trotylu.
   Według oficjalnych danych radzieckich, katastrofa nastąpiła podczas doświadczalnego ustalania, jak długo po wyłączeniu reaktora i odcięciu pary roboczej turbiny bloku będą wytwarzać prąd siłą rozpędu. W trakcie eksperymentu z rdzenia reaktora usunięto niemal wszystkie pręty sterujące i w momencie awarii nie dało się wsunąć ich z powrotem.
   W chwili katastrofy w odległym od elektrowni o 3 kilometry mieście Prypeć przebywało 45 tysięcy ludzi, w tym 16 tysięcy dzieci.
   26 kwietnia do 4 maja - większość uwolnionego, w wyniku wybuchu i pożaru, materiału radioaktywnego przedostało się do środowiska w ciągu pierwszych 10 dni po katastrofie. Zmiana wiatru z początkowo północnego na południowy sprawiła, że najsilniej skażone zostało terytorium sąsiedniej Białorusi.
   27 kwietnia do 5 maja - w ramach około 1800 lotów śmigłowców na płonący reaktor zrzucono około 5 tysięcy ton piasku z pochłaniającymi promieniowanie ołowiem i borem.
   27 kwietnia - ewakuacja ludności Prypeci, gdzie mieszkali przede wszystkim pracownicy elektrowni i ich rodziny. Rozszerzona w ciągu kolejnych dni na 30-kilometrową strefę wokół elektrowni ewakuacja objęła ostatecznie 135 tysięcy ludzi.
   28 kwietnia - wieczorny dziennik telewizyjny "Wremia" przyniósł pierwszą oficjalną radziecką informację o katastrofie w Czarnobylu. Potwierdziły się wcześniejsze obawy, że wykryta nad Skandynawią chmura radioaktywna, która spowodowała prewencyjne wyłączenie szwedzkich elektrowni atomowych, pochodziła z awarii nuklearnej na wielką skalę.
   6 maja - emisja materiałów promieniotwórczych do atmosfery została wstrzymana.
   W likwidowaniu skutków katastrofy czarnobylskiej udział brało łącznie 800 tysięcy żołnierzy i cywilów - po połowie z Ukrainy i innych części ZSRR. Według norweskiej fundacji ekologicznej Bellona, w ciągu 10 lat po katastrofie zmarło 15 tysięcy z nich.
   15-16 maja - na ruinach reaktora wybuchają kolejne pożary, powodując dodatkową emisję promieniotwórczości.
   15 listopada - ukończono budowę betonowego sarkofagu, kryjącego szczątki reaktora nr 4.
   22 grudnia 1988 roku - radzieccy naukowcy ujawniają, że sarkofag zaprojektowano z myślą utrzymania się jego konstrukcji tylko od 20 do 30 lat.
   Rok 1989 - początek drugiego etapu przesiedleń ludności. Około 100 tysięcy ludzi musiało opuścić skażone tereny na Białorusi, Ukrainie i w Rosji.
   20 kwietnia 1989 roku - rząd ZSRR ostatecznie zrezygnował z ukończenia budowy reaktorów numer 5 i 6 w Czarnobylu.
   12 października 1991 roku - po pożarze reaktora numer 2 zostaje on definitywnie wyłączony.
   12 grudnia 2000 roku - władze Ukrainy ostatecznie zamknęły czarnobylską elektrownię jądrową.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 23-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.