informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Dochód z najmu można rozliczyć na dwa sposoby

   Osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej, która wynajmuje lokal okazjonalnie ma możliwość wyboru dwóch sposobów opodatkowania. Może płacić podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych lub też skorzystać z ryczałtu ewidencjowanego - czytamy w "Gazecie Prawnej".

   Opodatkowanie najmu podatkiem liniowym dotyczy wyłącznie podmiotów, które w ramach swojej działalności gospodarczej wynajmują lokale. Jeśli osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej a wynajmująca lokal okazjonalnie wybierze podatek dochodowy na zasadach ogólnych, będzie to oznaczało opodatkowanie dochodu z tytułu najmu według stawki 19, 30 lub 40%. Jeśli wybierze ryczałt ewidencjonowany, to dla przychodów nie przekraczających 4 tys. euro stawka ta będzie wynosić 8,5% przychodu. Po przekroczeniu granicy 4 tys. euro stawka ta wyniesie 20%. W 2006 roku kwota graniczna uprawniająca do rozliczenia według stawki 8,5% wynosi 15 666,40 zł.
   Od przychodu z tytułu najmu mogą być odliczone koszty poniesione w związku z remontem wynajmowanego lokalu, które mają na celu odtworzenie pierwotnej wartości użytkowej lokalu. Odliczeniu podlegają także kwoty poniesione na modernizację, a zwiększające wartość użytkową. Jednak jednorazowa kwota takich wydatków nie powinna przekroczyć sumy 3500 zł. Inaczej nie można jej będzie uwzględnić jako kosztu uzyskania przychodu. Inne wydatki poniesione na utrzymanie lokalu przeznaczonego do najmu można również odliczyć od uzyskanych przychodów. Muszą one być odpowiednio udokumentowane np. fakturami. Należy pamiętać, że do kosztów nie zalicza się opłat stałych, do których regulowania zobowiązany jest najemca - opłaty za gaz, internet, telefon itp. 
   Osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na najmowaniu lokali są również podatnikami VAT. Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) reguluje w jakich sytuacjach osoby takie mogą skorzystać ze zwolnień od tego podatku. W myśl tych przepisów zwolnienie przedmiotowe przysługuje podmiotom, które prowadzą działalność gospodarczą polegającą na najmowaniu lokali, jeśli obrót z tytułu tej działalności nie przekroczył kwoty 10 000 euro w poprzednim roku podatkowym.
   Jeśli podatnik rozpocznie działalność w trakcie roku podatkowego zwolnienie takie należy mu się w przypadku, gdy przewidywana przez podatnika wartość obrotu nie przekroczy limitu 10 000 euro w proporcji do okresu prowadzonej działalności. Obliczeń proporcjonalnych limitu dokonuje się dzieląc liczbę dni pozostałych do końca roku od dnia rozpoczęcia działalności przez liczbę dni w roku i mnożąc otrzymany wynik przez 10 000 euro. Jeśli obrót przewidywany z tytułu najmu jest niższy niż otrzymany wynik, podatnikowi przysługuje zwolnienie od VAT.
   Podatnik nie musi potwierdzać przeprowadzonych transakcji fakturami VAT, ani rozliczać tego podatku i składać deklaracji VAT. Jest jednak zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży. W przypadku niewypełnienia tego obowiązku, obrót z tytułu najmu będzie opodatkowany stawką 22% VAT.Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 20-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.