informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polskie firmy biorą mnóstwo kasy z Unii
   Małe i średnie przedsiębiorstwa doskonale sobie radzą z pozyskiwaniem unijnych środków. Wzięły już prawie wszystko, co było do wzięcia w latach 2004-06.

   Firmy wzięły już prawie wszystko, co było do wzięcia w latach 2004-06. Za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości do polskiej gospodarki trafiło 714 mln zł unijnego wsparcia. Z tego 507 mln zł to dotacje dla małych i średnich przedsiębiorstw.
   Umowy o dotacje, które podpisano w zeszłym roku, przewidują wypłaty kilkakrotnie większych środków (około 900 mln euro). Unijne pieniądze wypłacane są dopiero po pomyślnym zakończeniu przedsięwzięć, więc przedsiębiorcy dostaną je w tym i przyszłym roku.
   Najwięcej środków wydanych w 2005 r. przez PARP pochodziło z programów przedakcesyjnych PHARE (pieniądze na doradztwo i inwestycje) oraz programów mających wspomagać konkurencyjność przedsiębiorstw (program strukturalny SPO WKP) i sprzyjać rozwojowi kadr (program SPO Rozwój Zasobów Ludzkich). Mali i średni przedsiębiorcy szybko się uczą, jak pozyskiwać unijne pieniądze. Ochoczo i coraz lepiej wypełniają wnioski. W rezultacie w przypadku niektórych programów pieniądze przeznaczone na lata 2004-06 już się wyczerpały.
   Firmy nie będą już mogły w tym roku składać więcej wniosków o dotacje na inwestycje (działanie 2.3 SPO WKP). Dobrych wniosków jest więcej niż pieniędzy do podziału. - Żeby móc sfinansować jak najwięcej projektów, część środków z innych działań jest przenoszona do działania 2.3 - mówi Mirosław Marek, prezes PARP. Dodaje, że w tym roku PARP będzie się raczej koncentrować na realizacji wypłat wynikających z zawartych już umów, bowiem unijnych pieniędzy do przydziału dla małych i średnich przedsiębiorstw zostało już naprawdę niewiele - tylko kilkanaście milionów euro przeznaczonych wcześniej na doradztwo (czyli działanie 2.1).
   Czy łatwość pozyskiwania środków przez MSP to dobry prognostyk na przyszłe lata, kiedy pieniędzy będzie jeszcze więcej? - O małych i średnich przedsiębiorców się nie boję, oni są w stanie wykorzystać znaczny napływ środków unijnych - mówi Artur Bartoszewicz, ekspert ds. funduszy strukturalnych w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". Jego zdaniem problemem mogą być niewystarczająco dobrze działające procedury przyznawania i rozliczania pieniędzy. - Trzeba je zrobić bardziej przyjaznymi - dodaje.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 19-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.