informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 71 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Co myślimy o Unii Europejskiej?
   Biurokracja, zbyt duże wpłaty do kasy unijnej i małe zaufanie do rządów Komisji Europejskiej – to opinie przeciętnego Europejczyka na temat Unii Europejskiej. Ponad 25 tysięcy respondentów z 14 europejskich krajów wypowiedziało się w sprawie zaufania do Unii Europejskiej w ramach sondażu European Trusted Brands corocznie przeprowadzanego przez Reader’s Digest.
   Badanie to dotyczyło m.in. problematyki Unii Europejskiej. Pytania na jej temat zadano także Szwajcarom i wybiórczo Rosjanom. Dzięki tak dużemu przekrojowi wyniki sondażu pokazują odmienne opinie na temat Unii Europejskiej krajów stowarzyszonych w niej od dawna i nowo przyjętych.
   Przedstawiciele europejskich krajów objętych badaniem pytani o różne aspekty dotyczące Unii Europejskiej najczęściej wskazywali na nadmiar biurokracji (ponad 80%), blisko 70% badanych potwierdza też, że ich kraje wpłacają zbyt wiele do kasy unijnej, a prawie 60% respondentów uważa, że w przyszłości Unia będzie odgrywać wiodącą rolę w świecie. Równocześnie blisko 60% Europejczyków przyznaje, że bardziej ufa własnemu rządowi niż Komisji Europejskiej.
   Nadmiar biurokracji w Unii Europejskiej najczęściej razi Brytyjczyków oraz Finów (po 90%). Stosunkowo często mówią też o niej Austriacy (89%) najrzadziej Węgrzy (tylko 64% w porównaniu ze średnią dla Europy 83%).
   68% Europejczyków uważa, że ich kraje wpłacają zbyt wiele do kasy unijnej. Najbardziej niezadowoleni ze zbyt dużych wpłat do są Holendrzy (86%), ale też Austriacy (84%), Finowie (82%) i Brytyjczycy (82%). Najmniej problem ten odczuwają Hiszpanie, Węgrzy, Portugalczycy, a także Polacy.
   W większości (73%) Europejczycy nie zgadzają się także z tym, że dotacje i subsydia są przyznawane krajom członkowskim na sprawiedliwych zasadach, największe niezadowolenie wykazują tu przedstawiciele starych państw członkowskich. Zdecydowanie częściej niż pozostali przekonani o braku sprawiedliwości są Finowie (86%), Węgrzy (84%), Niemcy (83%) czy Brytyjczycy (82%). Większego problemu nie widzą w tym Portugalczycy (43%) którzy uważają, że dotacje i subsydia są przyznawane na sprawiedliwych zasadach.
   Komisja Europejska cieszy się mniejszym zaufaniem społeczeństwa europejskiego niż rządy poszczególnych krajów członkowskich. 60% badanej populacji ma większe zaufanie do rządów swoich krajów niż do Komisji Europejskiej. Najbardziej nieufni wobec niej są Finowie (ponad 80%). Większym zaufaniem niż Komisję Europejską obdarzają też rządy swoich krajów Austriacy, Szwajcarzy oraz Brytyjczycy (blisko 80%). Drugą grupę stanowią narody, które większe zaufanie mają do Komisji niż do rządów w swoich krajach. Są to przede wszystkim Polacy. Podobną tendencję widać też na Węgrzech oraz w Hiszpanii i w Portugalii.
   Badani Polacy w większości różnią się poglądami na temat Unii od innych Europejczyków. Choć przyznają, że słabo orientują się w sprawach konstytucji unijnej, to znacznie częściej deklarują większe zaufanie do Komisji Europejskiej niż do rządu własnego kraju. Bardziej też wierzą, że członkostwo w Unii przyspieszy rozwój Polski. Mają również większe nadzieje co do przyszłej roli Unii na świecie. Polacy też częściej twierdzą, że dotacje i subsydia są przyznawane krajom członkowskim na sprawiedliwych zasadach, a w rozwoju Unii nie dostrzegają większego zagrożenia dla kultury własnego kraju – mówi Alicja Fuksiewicz odpowiedzialna za badanie European Trusted Brands w Polsce.
   Polacy, podobnie jak większość Europejczyków, wskazują przede wszystkim na nadmiar biurokracji w Unii Europejskiej (80%). W większości Polacy wierzą, że w przyszłości Unia będzie odgrywać wiodącą rolę w świecie (69%) i że członkostwo w UE przyspieszy rozwój naszego kraju (67%). Ponad 60% z nas uważa, że wprowadzenie wspólnej waluty euro było dobrym posunięciem. Zdecydowanie bardziej ufamy Komisji Europejskiej niż rządowi naszego kraju (71%). Przyznajemy się, że nie jesteśmy dobrze zorientowani w sprawach konstytucji unijnej (77%). Nie obawiamy się o zachowanie kultury naszego kraju – nie postrzegamy rozwoju Unii jako zagrożenia dla niej (83%).
   Badanie European Trusted Brands jest już przeprowadzane od sześciu lat. Głównym jego celem jest poznanie poziomu zaufania Europejczyków do różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i gospodarczego. Sondaż przeprowadzono metodą ankiety pocztowej. W Polsce w badaniu wzięło udział 1109 osób.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 19-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.