informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 65 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kredyt kupiecki: Przed podpisaniem umowy, sprawdź kontrahenta

   Przed podpisaniem umowy z kontrahentem, przedsiębiorca prowadzący działalność handlową na zasadach kredytu kupieckiego powinien zgromadzić informacje o nim, a także zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej niewypłacalności. Przed wydaniem towaru czy wykonaniem usługi warto zatem przygotować solidną umowę - pisze "Gazeta Prawna".

   W umowie sprzedaży muszą znaleźć się istotne ustalenia zasad postępowania w przypadku, gdy kontrahent nie uiści należności. Umowa musi zatem określać nie tylko termin płatności, ale i możliwość dochodzenia praw sprzedawcy na wypadek niewywiązania się przez nabywcę z warunków umowy. Warto jednak jeszcze przed podpisaniem umowy zorientować się kim jest nasz partner transakcji.
   W tym celu można samodzielnie zebrać dane o nim np. czy nie zalega z opłatami w ZUS i urzędzie skarbowym. Kamil Muniak z Euler Hermes Anna Kozińska Kancelaria Prawna dodaje - "Dodatkowych informacji można także szukać w sądach rejestrowych i biurach komorników. Można także sprawdzić rekomendacje, jakie kontrahentowi wystawiają jego dotychczasowi dostawcy. Wymaga to jednak poświęcenia dużej ilości czasu i bardzo często uniemożliwia podjęcie szybkiej, i – co najważniejsze- trafnej decyzji o współpracy i sprzedaży z odroczonym terminie płatności".
   Znacznie efektywniejszym i szybszym sposobem na pozyskanie wielu cennych informacji o przyszłym kontrahencie jest zamówienie raportu w firmie windykacyjnej lub wywiadowi gospodarczej. Raport taki zawiera informacje o prawno-finansowej sytuacji firmy a także dane analityczne. Niewątpliwa zaletą takich raportów obok oszczędności czasu jest otrzymanie informacji, których sam przedsiębiorca nie mógłby uzyskać, dlatego nie należy oszczędzać tych 100- 400 zł (tyle bowiem kosztuje taki raport), gdyż jego zapisy mogą nas ostrzec przed poniesieniem większych strat.
   Zebranie informacji to jednak dopiero połowa sukcesu. Nawet, jeśli kontrahent wydaje się być solidnym partnerem konieczne jest sporządzenie właściwej umowy handlowej. W umowie tej należy uwzględnić postępowanie w razie nie otrzymania należności za towar czy usługi. Kamil Muniak podkreśla - "Kardynalnym błędem jest brak umowy w formie pisemnej lub podpisanie jedynie umowy ramowej, bez uszczegółowiania sposobu i trybu dalszej współpracy. W praktyce uniemożliwia to lub bardzo utrudnia, udowodnienie roszczeń w postępowaniu procesowym. Częstym błędem popełnianym przez przedsiębiorców jest także brak w umowie ustanowienia sankcji za niewykonanie zobowiązań, a także brak lub błędne ustanowienie zabezpieczeń".


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 18-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.