informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 65 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Cena ropy bliska rekordu wszech czasów
   Początek nowego tygodnia na światowym rynku ropy przyniósł dalszy wzrost cen. W Singapurze w poniedziałek rano cena ropy po raz pierwszy od wielu miesięcy przekroczyła granicę 70 dol. za baryłkę

   Nowa hossa zbliżyła światowe ceny ropy do rekordu wszechczasów (70,85 dol. za baryłkę) pobitego na nowojorskiej giełdzie NYMEX na przełomie sierpnia i września ub. roku, kiedy to w zagłębie naftowe nad Zatoką Meksykańską uderzył potężny huragan Katrina, niszcząc szyby wiertnicze i instalacje rafineryjne.
   Notowana w Singapurze cena kontraktów na maj w transakcjach elektronicznych na New York Mercantile Exchange wzrosła w poniedziałek rano o ok. pół dolara centów w porównaniu z zamknięciem piątkowym i osiągnęła 70 dolarów za baryłkę, a następnie cofnęła się nieco, do poziomu 69,92 dol. za baryłkę.
   Według ekspertów, deprymująco na rynek oddziaływają nadal ubiegłotygodniowe dane na temat sytuacji na największym na świecie, amerykańskim rynku paliw. Opublikowany w środę ostatni raport rządowy USA wskazywał co prawda na wzrost zapasów ropy surowej, ale jednocześnie wykazał znaczny, bo aż o 3,9 mln baryłek spadek zapasów benzyny, które wynoszą obecnie w USA 207,9 mln baryłek i są niższe o ok. 2 procent niż przed rokiem.
   Wraz ze wzrostem cen ropy poszły w górę w poniedziałek ceny oleju opałowego oraz benzyny. Zdrożała ona o 1,28 centa do 2,1198 dol. za galon (3,8 litra), a więc do poziomu najwyższego od początku września.
   Dodatkowym czynnikami powodującymi hossę na rynku naftowym są utrzymujące się niepokoje o przyszłość dostaw ropy z Nigerii i Iranu, dwóch czołowych producentów z OPEC o randze światowej.
   W obu wypadkach chodzi o napięcia polityczne. W Nigerii, która jest dwunastym producentem ropy na świecie są one powodowane przez partyzantkę walczącą z rządem i koncernami naftowymi. W przypadku Iranu chodzi o ewentualne sankcje wobec ambicji atomowych tego kraju, który czwartym producentem ropy na świecie.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 17-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.