informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Wydatki na sprawdzenie kontrahenta firma wliczy w koszty

   Wywiad gospodarczy jest badaniem wiarygodności firmy przed zawarciem z nią kontraktu. Wydatki na ten cel są związane z przychodami i należą do kosztów podatkowych - czytamy w "Rzeczpospolitej".

   Dane uzyskane podczas wywiadu gospodarczego takie jak: wiarygodność firmy, jej wypłacalność mają ogromne znaczenie dla obrotu gospodarczego. Wszystkie te informacje mogą być zdobywane w sposób legalny przez wyspecjalizowane firmy.
   Art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) mówi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych wszystkie poniesione koszty, jeżeli udowodni ich związek z prowadzoną działalnością oraz są podstawy do stwierdzenia, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów. Nie ma jednoznacznego wymogu, aby koszt przyniósł określony przychód, ale musi być poniesiony w celu jego osiągnięcia.
   Wydatki związane z wywiadem gospodarczym jako formą sprawdzenia wiarygodności i sytuacji materialnej kontrahenta są kosztami podatkowymi. Korzystanie w wywiadów gospodarczych jest najbardziej skutecznym sposobem uniknięcia współpracy z nierzetelnym kontrahentem. Firma zlecająca wywiad uzyskuje całościowe wskazówki dotyczące technik biznesowych, analizy rynku i warunków działania. Wywiad powinien też pomagać firmom w unikaniu pułapek czyhających na nieznanych rynkach czy różnorodnych sektorach gospodarczych.
   Wydatki poniesione na wywiad gospodarczy mają niewątpliwie wpływ na stabilizację źródła przychodów, a brak konkretnego przychodu nie wyklucza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Do kosztów pośrednich, których nie można bezpośrednio łączyć z uzyskiwanymi przychodami zaliczane są właśnie wydatki na wywiad gospodarczy. Jeśli związek między poniesionymi wydatkami a przychodami jest pośredni, a jest tak w przypadku wszelkich kosztów ogólnych funkcjonowania podatnika, wydatki należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich realnego poniesienia.
W przypadku zdobywania informacji w sposób nielegalny czy tych, które są związane z tajemnicami firmy nie ma możliwości zaliczenia tego rodzaju wydatków do kosztów uzyskania przychodów. NSA w wyroku z dnia 15 października 1998 r. (sygn. SA/Po 173/98), dotyczącym wydatków związanych z windykacją należności, podkreślił, że koszty związane z realizacją niezgodnych z prawem celów nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 17-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.