informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 60 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Norwegia: 60 tysięcy wolnych miejsc pracy
   W Norwegii na chętnych czeka 60 tysięcy wolnych miejsc pracy - napisał we wtorek dziennik "Bergens Tidene". Zdaniem "Aftenposten" podobna sytuacja jeszcze nigdy nie miała miejsca w tym kraju.

Według informacji uzyskanych przez "Bergens Tidene" w centrali Aetat, czyli norweskim Urzędzie Pracy, głównie poszukuje się techników, inżynierów oraz wykwalifikowanych robotników dla budownictwa i wielu gałęzi przemysłu.
   Pod koniec marca w Aetat było zarejestrowanych ponad 21 tys. wolnych miejsc pracy. Ogłoszenia o ponad 11 tys. z nich zamieszczono w prasie. Niemal 3 tys. było i jest anonsowanych w lokalnych gazetach na tablicach ogłoszeniowych. Na stronie internetowej urzędu www.aetat.no umieszczono 6878 ofert. Strona ta działa też w języku polskim.
   "Pracowników na pozostałe niemal 40 tys. wolnych miejsc poszczególni pracodawcy poszukują własnymi kanałami. Ponadto duża część szukających pracy, szczególnie cudzoziemców, sama zgłasza się do firm i zostaje zatrudniona bez współudziału naszego urzędu" - wyjaśnia Hakon Hagtvet z Aetat.
   Jednak cudzoziemcy podejmujący pracę w Norwegii często stykają się z niezrozumiałymi dla nich sytuacjami. Tak jest na przykład z polskimi pracownikami zatrudnionymi przy budowie Szpitala Uniwersyteckiego w Akershus koło Oslo i niedaleko stołecznego portu lotniczego. Zatrudnia ich norweska firma budowlana Adecco, która oferuje im też lokale mieszkalne. Norweski pracownik płaci za nie równowartość 301 złotych miesięcznie. Cudzoziemiec, w tym Polak, aż 1760 złotych. Fakt ten wywołał protesty i oburzenie.
   Nie wynika to jednak z dyskryminacji cudzoziemców. Przedstawiciele związków zawodowych wyjaśnili we wtorek na łamach dziennika "Dagsavisen", że norweskiego pracownika obejmują miejscowe przepisy prawne. Stanowią one o dopłatach do kosztów tymczasowego mieszkania w wypadku skierowania pracownika do pracy poza stałym miejscem jego zamieszkania. Przepisy te jednak nie dotyczą obcokrajowców.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 13-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.