informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 77 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Dzięki spółce komandytowej można uniknąć podwójnego opodatkowania

   W 2001 roku na polskim rynku funkcjonowało 151 spółek komandytowych a obecnie jest ich ponad tysiąc. Wielu przedsiębiorców dostrzega zalety prowadzenia działalności w takiej formie. Do jednej z nich zalicza się możliwość unikania podwójnego opodatkowania - podaje "Rzeczpospolita".

   Popularność spółek komandytowych wzrosła po wprowadzeniu podatku liniowego. Andrzej Ladziński, wspólnik i doradca podatkowy w kancelarii prawnej Grynhoff, Woźny i Wspólnicy podkreśla, że ta forma prowadzenia działalności pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania zysku typowego dla spółek kapitałowych. Poza tym dzięki niej można uzyskać 19% obciążenie fiskalne i ograniczyć ryzyko tylko do wysokości wniesionych wkładów.
   Zaletą prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółek osobowych jest możliwość opodatkowania liniowego. Wspólnicy opłacają 19% podatek od osiągniętego dochodu. Jednak wadą takiego rozwiązania jest fakt, że za długi firmy odpowiadają całym majątkiem. Odpowiedzialność można zmniejszyć poprze założenie spółki z o.o. lub akcyjnej. Niestety trzeba wtedy podwójnie płacić podatek. 19% podatek dochodowy od osób prawnych odprowadza spółka i podatek jest także pobierany od dywidend wypłacanych wspólnikom.
   Cechą charakterystyczną spółki komandytowej jest podział wspólników na dwie grupy. Komplementariusze odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, natomiast ryzyko komandytariuszy ogranicza się do wysokości wniesionych wkładów. W takim razie jest takie jak wspólników w spółkach kapitałowych. Spółka komandytowa należy jednak do spółek osobowych, więc wspólnicy, niezależnie od swojego statusu, płacą podatki wg zasad przewidzianych dla osób prowadzących działalność gospodarczą i mogą wybrać podatek liniowy.
   Głównym obostrzeniem w przypadku spółek kapitałowych jest warunek, że co najmniej jeden ze wspólników musi być komplementariuszem i odpowiadać za długi spółki całym swoim majątkiem. Komplementariuszem spółki komandytowej może być osoba prawna. Doradca podatkowy Andrzej Ladziński podkreśla - "Nie ma przeszkód, aby komplementariuszem spółki komandytowej była spółka z o.o. Żadne przepisy nie zabraniają także, aby założyły ją osoby będące komandytariuszami".


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 12-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.