informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Nadgodziny: Z korzyścią dla firmy i pracownika

   Za nadgodziny uznaje się każde dodatkowe zajęcie przekraczające normy czasu pracy wynoszące 8 godzin dziennie lub 40 godzin tygodniowo. Art. 151 kodeksu pracy mówi, że musi ono wynikać ze "szczególnych potrzeb pracodawcy" - sytuacji nieprzewidzianych i nagłych - czytamy w "Pulsie Biznesu".

   Sylwia Puzynowska-Sech, radca prawny z kancelarii Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy podkreśla, że normy czasu pracy dla zatrudnionych na pół lub ž etatu są niejednakowe. Zatrudnieni w niepełnym wymiarze powinni w umowie o pracę ustalać liczbę godzin, która upoważnia ich do otrzymania wynagrodzenia za nadgodziny.
   W roku kalendarzowym pracownik nie może przepracować więcej niż 150 godzin nadliczbowych. Większa liczba godzin może być ustalana w ramach układu zbiorowego, regulaminu czy też umowy o pracę. Limit ten może być jednak zwiększony najwyżej do 416 godzin w roku kalendarzowym. Pracodawca stwierdzający dużą liczbę nadgodzin może pomyśleć o dodatkowych zatrudnieniach, co będzie tańsze niżpłacenie nadgodzin.
   Za godziny nadliczbowe w nocy, niedziele i święta, jeśli są one dniami wolnymi od pracy zatrudnionemu należy się dodatkowe 100% wynagrodzenia. Podobny dodatek przysługuje za dni wolne udzielone w zamian za pracę w niedzielę lub święta, przepracowane zgodnie z obowiązującym rozkładem pracy. Dodatek w wysokości 50% należy się za każdą godzinę pracy w nadgodzinach przypadających w innych sytuacjach. W zamian za pracę w nadgodzinach pracodawca może dać pracownikowi wolne w wymiarze: jedna nadgodzina to jedna godzina wolna. Jeśli takie rozwiązanie nastąpi bez wniosku pracownika, wolne należy mu naliczyć najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze wyższym o połowę niż liczba nadgodzin. Za nadgodziny można też płacić za czas dyżuru, jeśli pracownik rzeczywiście pracował i przekroczył normy czasu pracy.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 11-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.