informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 81 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

PIT: Umowa decyduje o sposobie rozliczenia menedżera

   Do Trybunału Konstytucyjnego trafiła skarga Rzecznika praw Obywatelskich na przepisy związane z opodatkowaniem kontraktów menedżerskich. Wcześniej na przepisy te skarżyła się również Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan - podaje "Gazeta Prawna".

   Przedsiębiorcy zaskarżyli w zeszłym roku przepisy, ponieważ te odbierają menedżerom możliwość rozliczania się według 19-proc. stawki PIT. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że przepisy nawet po wprowadzonych zmianach są nieczytelne i to nie tylko dla podatników, ale i organów podatkowych. Nie spełniają zatem wymogu poprawnej legislacji, są zatem niezgodne z konstytucją.
   Krzywdzące dla menedżerów są obowiązujące od 1 stycznia 2004 roku przepisy, które osiągane przychody na podstawie umowy prawa cywilnego, czy w ramach działalności gospodarczej traktują jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. W konsekwencji podatnik - menedżer nie może rozliczać się na zasadach przewidzianych dla prowadzących działalność gospodarczą, w tym nie ma prawa do stosowania 19 procentowej stawki PIT. Ponadto w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych określenie kontraktu menedżerskiego nie widnieje, co powoduje, że zasady podatku stosowane w umowach menedżerskich są obowiązujące także dla działalności mających podobny do nich charakter.
   To, czy przychody uzyskane przez menedżerów zostaną objęte zasadami stosowanymi do kontraktu menedżerskiego decydują zatem zapisy zawarte w umowie cywilnoprawnej. W konsekwencji w sytuacji, gdy umowa określa usługi kierowania przedsiębiorstwem lub tylko jego częścią, a menedżer podejmuje samodzielne decyzji art. Pkt 9 ustawy PIT zakwalifikuje przychód osiągnięty z takiej działalności jako kontrakt menedżerski.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 10-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.