informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 35 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polska ziemia do kupienia bez zezwolenia
Obywatele i firmy z UE mogą kupić ziemię bez zezwolenia. To całkowicie legalnie, mimo 12-letniego okresu ochronnego umożliwiającego Polsce reglamentację obrotu tego typu nieruchomościami.
Wywalczenie tego okresu rząd Leszka Millera reklamował jako swój sukces w negocjacjach z Brukselą. Obywatele pozostałych 24 państw Unii muszą się starać o zezwolenia szefa MSWiA, jeśli chcą kupić nieruchomości rolne lub leśne.
Mecenas Tomasz Major z kancelarii Haarmann Hemmelrath zwrócił nam jednak uwagę, że zarówno obywatele, jak i firmy z UE mogą łatwo obejść wymóg uzyskania zezwolenia. Jak? Kupując udziały lub akcje w spółce posiadającej nieruchomości rolne i leśne. Mec. Major uważa, że zachodni inwestor, np. niemiecki, bez problemu znajdzie Polaka, który za pieniądze zgodzi się założyć spółkę, kupić na nią grunt, a następnie sprzedać w niej udziały. Tym bardziej że jest to stosunkowo prosta, tania i - co najważniejsze - zgodna z prawem operacja przejęcia faktycznej kontroli nad tą nieruchomością. - To nie luka, to autostrada - ocenia mec. Major.
Nie wszyscy obywatele innych krajów Unii muszą uciekać się do kupowania ziemi "na spółkę". Obowiązująca od miesiąca nowelizacja ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców dopuszcza, by przed upływem 12 lat grunty rolne i leśne mogli kupić bez zezwolenia unijni rolnicy po określonym ustawowo okresie dzierżawy. W województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim po upływie siedmiu lat od zawarcia umowy dzierżawy, a w pozostałych województwach po trzech latach.

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 04-06-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.