informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 58 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Firmy szybciej sięgną po pieniądze z UE
   Posłom i senatorom nie udało się w ostatniej chwili popsuć prawa zamówień publicznych pomysłami podsuwanymi przez różne grupy interesu

   W piątek Sejm przyjął ostateczny kształt nowelizacji tej ustawy bez tego typu poprawek. Nie przeszło choćby wyłączenie spod pełnych rygorów prawa zamówień publicznych usług związanych z "bieżącym utrzymaniem dróg i ulic", co proponował PSL początkowo wspierany przez LPR, PiS i Samoobronę. Wczoraj te dwa ostatnie kluby wycofały się z tego poparcia.
   Senatorowie chcieli dać uczelniom wolną rękę przy zamawianiu towarów i usług wartych do 60 tys. euro, ale ich pomysł storpedował Sejm.
   Nowela radykalnie uprości procedury przetargowe, najbardziej w przypadku zamówień o wartości właśnie do 60 tys. euro. Taki przetarg będzie można przeprowadzić nawet w ciągu tygodnia, m.in. dzięki pozbawieniu przedsiębiorców możliwości obrony prawnej. Obecnie, jeśli mają zastrzeżenia do przetargów, mogą wnosić protesty łącznie z odwołaniem do sądu, i to już przy zamówieniach od 6 tys. euro. Zgodnie z nowelą zażalenia do postępowań wartych do 60 tys. euro rozstrzygną zamawiający, a od ich decyzji nie będzie odwołania.
   Uproszczona ścieżka dotyczyć też będzie wielomilionowych zleceń na roboty budowlane. Kontrakty o wartości do 5,28 mln euro będzie można zlecać bez przetargów, np. w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Zamawiający nie będą musieli żądać od wykonawców wadium, dokumentacji potwierdzającej spełnienie warunków przetargu oraz zabezpieczeń na pokrycie roszczeń. Obecnie tego rodzaju uproszczenia stosuje się do zamówień o wartości poniżej 60 tys. euro. Eksperci przyznają, że ten próg jest za niski. Jednak podniesienie go blisko stukrotnie wielu uznało za grubą przesadę. - Grozi to tym, że duże przetargi będą wygrywały firmy krzaki - ostrzegają.
   Według rządu te zmiany są po to, by Polska wykorzystała więcej pieniędzy z funduszy unijnych. Nowela zakłada też ukrócenie tzw. pieniactwa procesowego. Wskutek protestów i odwołań przetargi ciągną się po pół roku i dłużej. Teraz rozstrzygnięcia zapadną w dwa miesiące. O protestach i odwołaniach poszczególnych firm mają być informowani wszyscy uczestnicy przetargu. Będą się oni mogli dołączyć, a jeśli tego nie zrobią, stracą możliwość stawiania identycznych zarzutów. Prezydent najpewniej szybko podpisze tak uproszczone Prawo zamówień publicznych. Zaczęłoby ono obowiązywać po dwóch tygodniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 08-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.