informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Legalna praca na wyspie Wikingów
   Od 1 maja Islandia otwiera rynek pracy dla Polaków i obywateli innych nowych państw UE.

   Tak zadecydował rząd islandzki, który dodatkowo powołał komitet mający monitorować wykonywanie tego postanowienia i przygotować na listopad raport dla rządu w Rejkiawiku o ekonomicznych i społecznych skutkach otwarcia rynku pracy.
   Władze islandzkie zamierzają też nadzorować, by pracownicy z nowych krajów UE nie byli wyzyskiwani i nie dochodziło do płacowego dumpingu. Osoby przybywające do Islandii po znalezieniu pracy będą musiały zarejestrować się i uzyskać pozwolenie na pobyt, jeśli będzie miał być dłuższy niż trzy miesiące.
   W tej chwili w Islandii legalnie przebywa i pracuje ok. 7 tys. Polaków, zatrudnionych w przemyśle rybnym, stoczniowym, drogowym, budownictwie, usługach turystycznych i rolnictwie. Polscy pracownicy cieszą się w Islandii bardzo dobrą opinią. Amerykański koncern Bechtel, który buduje hutę aluminium na wschodzie kraju w miejscowości Reydarfjordur, zapowiada, że w tym roku zatrudni ok. 2000 polskich obywateli.
   Po otwarciu rynku pracy liczba obywateli polskich na wyspie może zwiększyć się do 10 tys.. Przeszkodą może być jednak język - bez podstawowej znajomości angielskiego, szanse znalezienia pracy są niewielkie.
   Islandia nie jest członkiem UE, ale należy do państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) akceptujących większość unijnych dyrektyw, m.in. w dziedzinie wolnego przepływu ludzi, towarów i usług. Do EOG należą też Lichtenstein i Norwegia. Te kraje, podobnie jak starzy członkowie UE powinny do 30 kwietnia zdecydować, czy otworzą swoje rynki pracy dla ośmiu nowych państw Europy Środkowowschodniej, które 1 maja 2004 roku weszły do UE. Od razu zdecydowały się na to Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 08-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.