informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 75 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Opcje coraz bardziej popularne w Polsce
   Wraz z rozwojem rynku kapitałowego w Polsce, wśród rodzimych inwestorów na uznaniu zyskują popularne na Zachodzie instrumenty finansowe.
   Opcje są instrumentami pochodnymi, które działają na zasadzie kontraktu, tj. powstają nie poprzez emisje, jak obligacje czy akcje, ale po zawarciu transakcji przez kupującego (nabywcę) i sprzedającego (wystawcę). Podobnie jest z kontraktami terminowymi futures. Opcje charakteryzuje jednak fakt, że ich nabywca, po zapłaceniu pewnej ceny (zwanej premią), nie ma w stosunku do sprzedającego żadnych zobowiązań. Może stracić wszystko co zapłacił wystawcy opcji, może też jednak zyskać.
   Opcje dają prawo, ale nie obowiązek do dokonania pewnej czynności w przyszłości, po z góry określonej cenie. Przykładowo opcja może dawać prawo kupna euro po cenie 4,00 w dniu 31 grudnia 2006 r. Za taką opcję trzeba zapłacić wystawcy (np. bankowi) określoną premię. Skorzystać z takiej opcji można na dwa sposoby. Albo odsprzedać ją w dowolnym momencie wystawcy, albo w przypadku opcji notowanych na rynku giełdowym, innemu inwestorowi. Można też poczekać do jej wygaśnięcia.
   Za opcję kupna załóżmy 100 000 eur. Do końca roku wystawca (np. bank) żąda np. 20 tys. złotych. W tym przypadku jej nabywca - importer - skorzysta z tego prawa w sytuacji, gdy euro będzie droższe niż 4,00 zł. Jego efektywne zabezpieczenie będzie działało dopiero od 4,20, gdyż, doliczając koszt premii, zacznie zarabiać na tej transakcji dopiero od tego poziomu. Co jednak, jeśli złoty nadal będzie się umacniał? Importer na pewno nie skorzysta z opcji i będzie się cieszył ze słabego euro, za które będzie kupował swoje towary. W przypadku zabezpieczenia symetrycznego, np. forwardu, importer ustaliłby z góry kurs, po jakim kupi euro i nie miałby żadnego wpływu na wahania rynkowe - kupowałby walutę po kursie niezależnym od kursu rynkowego.
   Opcje notowane na giełdach są ściśle wystandaryzowane, tj. mają z góry określone wszystkie parametry - rodzaj opcji (kupna, sprzedaży), ceny wykonania i terminy wygaśnięcia. Strategia stosowana przez wiele funduszy inwestycyjnych polega na kupowaniu opcji tzw. leaP (Long Term Equity Anticipation Products). Są to opcje, których cena wykonania jest bardzo odległa od ceny bieżącej i posiadają termin wykonania dłuższy niż dziewięć miesięcy (zwykle wynosi 2 - 3 lata). Papiery te są zazwyczaj stosunkowo niedrogie. W polskich warunkach mamy opcje o terminie wykonania co najwyżej sześciu miesięcy, więc wybór tych instrumentów jest ograniczony. Jeśli jednak otworzymy rachunek za granicą, wybór takich opcji jest ogromny, szczególnie w USA. opcje na rynku amerykańskim opiewają na ponad pięć tysięcy akcji, wysoka płynność i niskie prowizje umożliwiają inwestowanie praktycznie każdemu.
   W polskich warunkach opcją o charakterze LEAP będzie np. sześciomiesięczna opcja sprzedaży akcji KGHM z ceną wykonania 50 zł, przy cenie bieżącej 80 zł. Nie powinna ona kosztować więcej niż 0,1-0,4 zł za akcję, a przy mocnych spadkach powinna przynieść spory zysk. Strata na takich opcjach wyniesie 100 proc. jeśli cena akcji KGHM nie spadnie mocno. Inwestowanie w takie instrumenty niesie więc za sobą olbrzymie ryzyko. Jak wykorzystać więc opcję LEAP w celu powiększenia zysków i eliminacji ryzyka? Kupujemy obligacje skarbowe i w opcje inwestujemy tylko odsetki. Strategia taka, przy różnych założeniach zarobku daje bardzo konkurencyjną do innych typów inwestycji stopę zwrotu. Strategia złożona z hybrydy - obligacje plus opcje kupowane za odsetki - daje inwestorowi dość duży komfort psychiczny - nie może on stracić nominalnie na tej transakcji, pozostawiając sobie bardzo duże pole do popisu na własnych inwestycjach. W przestawionej strategii zdecydowaną zaletą inwestora będzie cierpliwość. Zamiast inwestycji w opcje, zyski z obligacji można inwestować również w inny sposób, - np. w akcje spółek mocno rozwijających się, które podobnie jak opcje LEAP mają duży potencjał wzrostu przy bardzo dużym ryzyku.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 08-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.