informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 58 gości, oraz: olgaaa26
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

PwC: powolne przyspieszenie
Europejska gospodarka przyspiesza, ale nie w takim tempie, jakie zakładano jeszcze kilka miesięcy temu - uznali eksperci PricewaterhouseCoopers i obniżyli swoje prognozy.
PKB strefy euro ma, według najnowszych prognoz, zwiększyć się w tym roku o 1,5 proc. a w przyszłym o 2,25 proc. "Pozostajemy ostrożni jeśli chodzi o perspektywy dla Niemiec" - zastrzegli ekonomiści PwC.
Przewidują, że wzrost PKB w największej gospodarce Eurolandu wyniesie w tym roku 1,25 a w przyszłym 2 proc. PKB. "Wprawdzie produkcja przemysłowa rośnie coraz szybciej, ale jednocześnie konsumpcja prywatna pozostaje w słabej kondycji, mimo obniżki podatku dochodowego. Nastroje przedsiębiorców i konsumentów pogorszyły się w ostatnich miesiącach. Aktywność przemysłu uzależniona jest więc od szoków zewnętrznych takich jak wahania kursu euro czy popytu zewnętrznego" - wyjaśnili. Ich zdaniem najsłabiej będą sobie radzić Włochy - trzecia gospodarka Eurolandu - gdzie wzrost ma wynieść 1 proc. PKB. Z kolei Hiszpania zanotować ma 3-proc. wzrost.
Analitycy PwC zakładają jednak, że przy niekorzystnym splocie wydarzeń tempo wzrostu gospodarczego może być niższe (1 proc. w 2004 i 1,5 proc. w 2005 r.). Niepewność dotyczy głównie trwałości ożywienia w USA. Wysokie zadłużenie może w pewnym stopniu zahamować popyt firm i konsumentów, a tworzenie miejsc pracy może nie być tak dynamiczne, co dodatkowo osłabi popyt konsumpcyjny.
Do tego dochodzi zagrożenie atakami terrorystycznymi, co zmniejsza zaufanie konsumentów. Z kolei niestabilność w Środkowej Azji może doprowadzić do dalszego wzrostu cen ropy. A na dodatek wciąż nie jest przesądzone, czy gospodarka Japonii nie powróci do trendu spadkowego.
Główny scenariusz rozwoju sytuacji gospodarczej w Europie zakłada, że Europejski Bank Centralny nie zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych niemal do końca tego roku. Gdyby jednak nastąpił niekorzystny splot wydarzeń, to stopy mogłyby być jeszcze obniżone o pół punktu proc.
Zdaniem ekspertów PwC w Polsce wzrost gospodarczy wyniesie tylko 4 proc.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 04-06-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.