informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Dłuższe macierzyńskie bez zakazu zwalniania
   Rząd jest za dalszym wydłużaniem urlopów, ale przeciw wprowadzeniu dwuipółrocznego zakazu zwalniania z pracy matek po macierzyńskim. - To tylko pogorszy sytuację kobiet na rynku pracy - ocenia wiceminister Joanna Kluzik-Rostkowska

   W Sejmie są już trzy projekty zmiany w kodeksie pracy, które mają wydłużyć macierzyński. Rząd zaproponował wydłużenie urlopów o dwa tygodnie: z 16 do 18 tygodni na pierwsze dziecko i z 18 na 20 na kolejne. - Na tyle stać teraz budżet - tłumaczy Kluzik-Rostkowska.
   Dwa konkurencyjne projekty przedstawił jednak PiS i LPR. I właśnie nimi zajęli się wczoraj ministrowie.
•  Prawo i Sprawiedliwość chce wydłużać sukcesywnie urlopy macierzyńskie aż do 2012 r. Już w przyszłym roku każda matka mogłaby liczyć na 22 tygodnie płatnego urlopu, za dwa lata - na 26 tygodni. W 2012 na pierwsze dziecko byłoby wciąż 26 tygodni, ale na drugie już 38, a na trzecie i kolejne - aż 52.
Rząd dłuższym urlopom mówi tak, ale zastrzega, że budżetu państwa raczej na pewno nie będzie na to stać. Według wyliczeń ZUS tylko w 2007 r. wydatki na tak długi urlop wzrosłyby o ponad 370 mln zł (rządowa propozycja jest o połowę tańsza).
•  Liga w swoim projekcie idzie jeszcze dalej. Poza wydłużeniem macierzyńskiego (26 tygodni na pierwsze dziecko, 28 na kolejne, 39 tygodni, gdy rodzą się wieloraczki), domaga się jeszcze dwóch i pół roku gwarancji zatrudnienia dla kobiet wracających po urlopach do pracy. Pracodawca mógłby zwolnić matkę tylko wtedy, gdy jego przedsiębiorstwo bankrutuje. Albo gdy kobieta dopuści się poważnych nadużyć i związki zawodowe zgodzą się na jej zwolnienie.
   Co na te propozycje rząd? Znów zgadza się z ideą wydłużania urlopów i znów zastrzega, że budżetu na to nie stać. Ministrowie niechętni są jednak wprowadzeniu okresu ochronnego dla pracujących matek. "Rząd obawia się, że pomimo korzyści dla kobiety i jej rodziny może to spowodować nieprzewidywalne skutki dla rynku pracy" - czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu rządu.
   Przy tak dużym bezrobociu to obróciłoby się przeciw kobietom, szczególnie młodym. Pracodawcy zatrudnialiby je jeszcze mniej chętnie niż teraz w przekonaniu, że one zaraz będą mieć dziecko, a oni poważny kłopot.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 05-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.