informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 47 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Co w razie choroby na macierzyńskim?

   Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do najprostszych nie należą. Z interpretacją niektórych z nich problem ma nawet sam ZUS i Sąd Najwyższy - ich opinie są podzielone. Problemowa okazała się kwestia wypłaty zasiłku chorobowego w przypadku etatowej pracownicy, jednocześnie prowadzącej firmę i przebywającej na urlopie macierzyńskim - podaje "Rzeczpospolita".

   Jeśli kobieta prowadzi firmę, a jednocześnie pracuje na etacie, wówczas z firmy może opłacać składkę zdrowotną. Do ubezpieczenia chorobowego nie jest uprawniona, ponieważ ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje taką możliwość tylko dla podmiotów, dla których obowiązkowe są składki emerytalna, rentowa. W tym przypadku składki te są natomiast dobrowolne. Natomiast w momencie, gdy kobieta nabędzie prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego, nie rezygnując jednak z dalszego prowadzenia firmy, wówczas powinna sama opłacać nie tylko składkę zdrowotną, ale także emerytalna, rentową i wypadkową. Wtedy składka na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolna.
   Problem w tym, że w przepisach brak jednoznacznego stanowiska co do prawa otrzymania zasiłku chorobowego w tak zawiłej sytuacji. Jeśliby przeanalizować wszelkie przepisy pod tym kątem wynikałoby, że dwa zasiłki - macierzyński i chorobowy - nie należą się. ZUS jednak twierdzi, że byłby skłonny wypłacić zasiłek chorobowy, choć przyznaje, że z taką sytuacja do tej pory się nie spotkał.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 05-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.