informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 75 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Dotowane pensje z podatkiem

   Pracodawcy, którzy otrzymali środki z funduszy strukturalnych mają problem z interpretacją przepisów podatkowych. Dotyczy on sprawy pobierania zaliczki na podatek od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom zatrudnionym w celu realizacji projektu - pisze "Gazeta Prawna".

   Zdaniem instytucji wprowadzających programy finansowane przez Unię Europejską, takie zaliczki powinno się pobierać. Odpowiedzi udzielane przez urzędy skarbowe są przeważnie korzystne dla podatników. A same interpretacje specjalistów są bardzo rozmaite. Cała sprawa dotyczy interpretacji art.21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT).
   W wyjaśnieniu do publikacji "Gazety Wyborczej" z dnia 23 lutego 2006 roku, Fundacja Fundusz Współpracy podaje, że nie można zwolnić od podatku wynagrodzeń finansowych z funduszy strukturalnych. Wiąże się to z artykułem 9 ust. 1 ustawy o PIT mówiącym o zasadzie powszechności opodatkowania. Udowadniano, że środki z Europejskiego Funduszu Społecznego są kompensatą poniesionych poprzednio przez Fundusz Współpracy wydatków dotyczących realizacji projektu, otrzymanych z budżetu państwa. Podobnie finansowane jest wynagrodzenie pracowników i składki na ubezpieczenie społeczne.
   Przychody ze stosunku pracy otrzymane przez osoby pracujące przy realizacji projektu z pomocy technicznej są dotowane ze środków krajowych, więc nie można ich zwolnić od podatku. Refundacja zaczyna się przy realizacji programu, a nie przy składających się na niego projektach. Na początku projektu są finansowane z budżetu państwa, następnie refundowane ze źródeł unijnych. Wobec powyższego należy pobierać zaliczki na podatek od wynagrodzeń dla pracowników. Podobne zdanie przedstawił Departament Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów w piśmie z dnia 22 lutego br.
   Urzędy skarbowe opowiadają się za prawem podatników do zastosowania zwolnienia. Jednak w inny sposób wskazują jego zakres. Jedne z nich stoją na stanowisku, że od podatku dochodowego zwolnieni są wszyscy pracujący przy realizacji projektu. Inne dochodzą do wniosku, że zwolnieniem mogą być objęci jedynie pracownicy merytoryczni.
Również wypowiedzi ekspertów są niejednoznaczne. Zdaniem niektórych przepisów nie dotyczy to wynagrodzeń osób fizycznych pracujących przy projekcie. Jeszcze inni sądzą, że dla korzystania ze zwolnienia nie ma wymogu, by wynagrodzenia były w prostej linii finansowane z Unii Europejskiej. Wobec tego dalszoplanowy zwrot kosztów może być brany za warunek uprawniający do zwolnienia od podatku.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 04-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.